Včera jsem se prošla po naučné stezce. Byla jsem ve starobylém lese, obdivovala jsem obrovské stromy i ty, které už padly a na kterých rostly choroše nebo v nich bydlí spousta hmyzu. Sice jsem četla naučné tabule, ale dostala jsem chuť dozvědět se víc. Ne z encyklopedií, ani z nudných učebnic. Určitě musí existovat knihy napsané s porozuměním tomu, co a proč se děje v přírodě, a zároveň zajímavě a s nadšením. A právě tyhle jsem se pokusila najít.
1) Vojen Ložek: Zrcadlo minulosti
Začnu tím, co bylo. Malakolog (odborník na měkkýše) Vojen Ložek popisuje přeměny české, moravské a slovenské krajiny během posledních 20 000 let. Nejde ale jen o vzrušující výpravu do minulosti, ale hlavně o to, co nás trápí dnes (sucho, povodně, odlesnění) a jak se s tím můžeme vyrovnat.
Vydalo Dokořán, 2011
2) Marcel Vanek: Šutry pod lupou
Poněkud nekonvenční kniha od milovníka “šutrů”, která se nesnaží o vědecký pohled, přesto odkrývá spoustu tajemství kamenů. Les totiž nejsou jenom stromy, ale i základ, na kterém roste. Kniha je určená hlavně pro začínající sběratele kamenů, ale i pro každého, kdo se o nich chce dozvědět něco víc.
Vydalo Milahelp, 2009
3) Chris Maser: Přeměněný les
Tato už skoro legendární kniha je o rozdílu mezi tím, jak “vyrábí” les příroda a jak my lidé. A o rozdílu mezi tím přírodním a umělým lesem. Popisuje i to, proč to děláme a proč se to bojíme dělat jinak a na konci dává návod na přístup k lesnímu hospodaření, které respektuje přírodní procesy.
Vydalo Abies, 1996
4) Erwin Thoma: Tajná řeč stromů
Kniha má podtitul …aneb Jak ji dešifruje moderní věda. Tou moderní vědou se myslí bionika, tedy obor, který se zabývá aplikací poznatků z přírody třeba v medicíně. Erwin Thoma se v ní zabývá tím, jak spolu stromy komunikují a jak vypadá “týmový smrk”. Možná nás má hlavně inspirovat schopnost stromů vyvíjet se v nejrůznějších situacích a za nejobtížnějších okolností…
Vydalo Anch-books, 2014
5) Jaroslav Monte Kvasnica: Vlci přicházejí s větrem
Pozorovatel, horolezec a nadšený ochránce přírody se snaží svyvrátit mýty a nepravdy o vlcích a apeluje na jejich větší ochranu. V této knize odhaluje vlčí emoce a vypráví o svých setkáních s vlky i s divočinou.
Vydalo Élysion, 2013
6) Jean Henri Fabre: Život pavouka
Nejen velká zvířata jako vlk, ale i ta drobná mají v přírodě svoje místo. Francouzský entomolog J. H. Fabre (1823–1915) zde napínavě popisuje svá neobvyklá pozorování světa hmyzu a pavouků. Jedna z knih, které přispěly k popularizaci vědy a přitom jsou dodnes živé.
Vydal Volvox Globator, 2011
7) Nicola Davies: Bobky, šišky a jiná hovínka
Možná to někomu přijde nechutné, nebo naopak legrační. V přírodě jsou samozřejmě důležité i “bobky” a všechny ty rozkladné procesy, díky kterým vzniká výživný humus pro nové rostliny. Nicola Davies o tom všem píše s nadhledem a v knize určené hlavně pro děti podává všechny důležité informace.
Vydal Slovart, 2010
8) David Abram: Procitnutí do živé země
Velmi inspirativní úvahy amerického ekologa Davida Abrama. O využívání a devastaci přírody, ale hlavně o tom, jak ji vnímat bezprostředně svými smysly a tím dospět k nové harmonické vzájemnosti.
Vydalo OPS, 2009
9) Martin Patřičný: Dřevo krásných stromů
Autor je umělecký řezbář (a skvělý vypravěč), který si váží stromů a rozhodně v nich nevidí jenom “surovinu”. V knize je spousta nádherných fotografií živých stromů, jejich dřeva i výrobků z nich a také povídání o tom, jak strom roste, jaké má dřevo a co se z něho dá udělat. Nevěřili byste, jaké jsou rozdílny v barvě, tvaru nebo třeba tvrdosti…
Vydala Grada, 2005 (už 3. vydání)
10) John Muir: Mé první léto v Sieře Nevadě
Velký klasik ochrany přírody – myslím té “poctivé”, kdy chodíte ven, zamilujete si to někde a pak se to snažíte zachovat krásné, ne té “moderní” plné tabulek a paragrafů. John Muir mohl ještě chodit do skutečné divočiny v Kalifornii (dnešní Yosemitský národní park). Svoje pozorování i úvahy sepsal do několika knih, které inspirovaly celé ochranářské hnutí, v češtině ale žádná z nich nevyšla. Až dosud. Tleskám nakladatelství Paseka a strašně moc se těším, až si ji za těch 8 dnů koupím.
Vydává Paseka, 24. 8. 2015
A úplně na konec vám chci doporučit dva autory, které by nikdo, koho zajímají nevšední knihy o přírodě, neměl minout. Určitě je taky znáte a aspoň něco jste od nich četli. Pokud ne, zkuste to co nejdřív napravit.
O kom to mluvím? První z nich je Miloslav Nevrlý, zoolog, nadšený turista a skaut, který se zamiloval do kraje kolem Ještědu a pak do Karpat. A druhý – můj oblíbený geolog, klimatolog a nevímcovšechno, nad jehož knihami strašně ráda přemýšlím: Václav Cílek. Pokud vám unikly, přečtěte si moje recenze jeho knih: Kameny a hvězdy a Prohlédni si tu zemi.
Připoj se k diskusi
One reply to “10 knih: tipy na zajímavé knihy o přírodě”
Díky za tipy, vypadá to pěkně, tedy až na ty pavouky, to si dobrovolně nedám:-) Cílka a Nevrlého znám a čtu:-)