7 pestrobarevných tipů na podzimní večery

sxc 3 booksUž dlouho jsem nepublikovala nedělní To Read List v podobě tipů na 3 knihy, které podle všeho stojí za to přečíst. Zkusím proto dneska stručně shrnout tipy, které se mi za tu dobu nahromadily. Budu se snažit, aby to bylo co nejpestřejší a každý si v tom našel to svoje.

1) Boris Vian: Pěna dní

Od Viana, jehož fantazii obdivuju od chvíle, kdy jsem četla nějaké jeho povídky, nebudu číst ani Podzim v Pekingu, protože to ve skutečnosti není o podzimu, ani nic o hrobech (a dokonce ani o plivání na ně). Ze všech knih, které napsal, si chci přečíst Pěnu dní a pak se podívat na stejnojmenný film, ve kterém hraje Andrey Tautou (Amélie) a Omar Sy (Nedotknutelní).

2) David Mitchell: Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta

Podzimní román od autora vynikajícího Atlasu mraků, který se odehrává před více než sto lety v Japonsku. Odkazy na jiné jeho romány i třeba Murakamiho a další. Postmoderna. Nutnost.

3) Kamil Bouška: Oheň po slavnosti

Je to pro mě trochu překvapení, Kamil je totiž můj spolužák z vysoké. Vypadá to, že založil literární skupinu a napsal sbírku básní, která má poměrně pěkné hodnocení. To bych neměla vynechat.

4) Darren Aronofsky a spol: Noe: Trest za krutost

První díl komiksu, který se stal předlohou pro film Noe, který zrovna přišel do českých kin a ve kterém hraje Russell Crowe, Anthony Hopkins a Emma Hermiona Watson – což je asi hlavním tahákem tohoto příběhu. Mě by ale zaujal i bez filmu. Dávná historie nebo spíš mýtus optikou dnešních tvůrců. Darren Aronofsky je navíc skvělý režisér i scénárista (Pí a jeho život).

5) Jana Rečková: Píseň o Dveřníkovi

“Toto je příběh Dveřníka, který v Domě otevíral a zavíral ústí a brány, muže, který miloval princeznu, sloužil králům, přátelil se s katy a zachraňoval Dům ač byl jeho otrokem. Také je to příběh Domu a chlapce, který chtěl vynalézt dveře.” Kniha byla nominována Akademií Scifi, Fantasy a Hororu za rok 2005 v kategorii Nejlepší původní česká a slovenská kniha.

6) Václav Cílek a spol: Labyrinty světa

V této knize se snoubí nádherné obrazy od předních českých výtvarníků (osobně se nejvíc těším na Petra Síse) a zajímavé texty Václava Cílka. Tématem jsou labyrinty. Ne bludiště, ale labyrinty. “Bludištěm se bloudí, labyrintem prochází.”

7) Austin Kleon: Ukaž co děláš

Učte se s ostatními a sdílejte svoji práci – tedy pracovní proces, který vede k výsledku. Další skvělá kniha z nakladatelství Jan Melvil, která mě nadchla ještě dřív, než vyšla. Protože sleduju, co v Melvilu dělají…

G090021

Román plný fantazie, která Vian napsal před 67 lety. Postmoderní historický román. Sbírka básní, komiks s biblickým námětem, česká fantasy, výtvarně-populárně-naučná kniha a “lidský marketing” z dílny Jan Melvil Publishing.

Tak co, vybrali jste si?

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

2 replies to “7 pestrobarevných tipů na podzimní večery”

  1. Mě hrozně láká Pěna dní, před nějakou dobou jsem viděla film, který byl docela dobrý, takže jsem docela zvědavá, jak vypadala knižní předloha. 🙂

  2. Samé zaujímavé tipy. 🙂 Na Penu dní od Viana v poslednej dobe narážam stále častejšie, asi si ju budem musieť vážne prečítať… Aj keď Viana mám zatiaľ zafixovaného v kolónke “zbytočne sprostý”, možno prišiel čas to s ním skúsiť znovu. A Davida Mitchella schvaľujem, toho je proste treba čítať (nielen) na jeseň! Akurát mi Tisíc podzimů po dočítaní spôsobilo dilemu, ktorý jeho román mám najradšej. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *