Nobelovu cenu za literaturu od roku 1901 uděluje Švédská akademie „za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. Jde o nejprestižnější ocenění pro spisovatele a básníky z celého světa, i když – přiznejme si, v oceňování hraje jistou roli i politika.
Chtěla bych pro sebe i pro vás sepsat malé info o jednotlivých laureátech ceny a jejich knihách. Pokračuju další trojicí, laureáty Nobelovy ceny z let 1928-1930. Za co byli ocenění? Najdeme mezi nimi něco, co by lákalo k přečtení i dnes? A co si od nich přečíst?
1928: Sigrid Undset(ová)
V Dánsku narozená norská spisovatelka (1882-1949), která měla velmi pestrý život. Ze začátku psala realistické romány, ve kterých chválila ženy v domácnosti. Byla odpůrkyně feminismu. Sama se ale rozvedla po 12 letech manželství, které prožila v Římě.
Po návratu do Norska se začala zajímat o středověkou historii a katolickou víru. Za svoji trilogii z tohoto období s názvem Kristina Vavřincova obržela Nobelovu cenu – „v prvé řadě za její výstižná líčení severského života ve středověku“.
Postavila se proti fašismu, musela uprchnout ze země, její syn padl na frontě. Přes Sovětský svaz, Japonsko a USA se po válce opět vrátila do Norska. Prostě to měla všechno odžité.
V ČR vychází poměrně hodně, v posledních letech trilogie Kristina Vavřincova a kniha Jaro. Norskou mytologii mám ráda, anti-feministické romány ale ne. Vyzkouším to raději nejdřív na kamarádce, které by téma mohlo líp sednout.
1929: Thomas Mann
Známý německý prozaik a esejista (1875-1955). Pocházel z rodiny umělců a vědců. Uznávaným spisovatelem se stal hned v roce 1901, kdy vydal první román Buddenbrookovi o úpadku jedné měšťanské (podnikatelské) rodiny.
Negativně (tragicky) končí i jeho druhý známý román Kouzelný vrch, který Mann psal v době, kdy se jeho žena léčila v sanatoriu s tuberkulózou. Třetí důležité dílo psal už v době před a během druhé světové války. V tetralogii Josef a bratři jeho aktualizoval biblický námět, podobně jako v posledním velkém románu Doktor Faustus námět renesanční.
V díle Thomase Manna je vyzdvihován humanismus a demokratické hodnoty oproti nacistickému kultu silné osobnosti. I přes to, že nejdřív byl spíš na druhé straně barikády a k demokracii přešel až na konci 20. let, kdy dostal i Nobelovu cenu “zejména za jeho mohutný román Buddenbrookovi, který během let získával stále vyšší uznání jako jedno z klasických děl současné literatury”.
V roce 1930 pronesl protinacistický Apel na rozum, v roce 1933 emigroval s manželkou, která byla židovka, do Švýcarska, USA a po válce opět do Švýcarska. Byl tedy osobně konfrontován s nacismem, což zpracoval i ve svém díle. A ještě jedno téma se v jeho knihách objevuje: nepřiznaná homosexualita.
Jako osobnost mi Thomas Mann připadá zajímavý, z jeho knih ale budu vybírat, protože ty negativní/tragické číst nechci. Nejvíc mě láká jeho vrcholný román Doktor Faustus, který ale u nás vyšel naposledy v roce 1961. Jinak v poslední době vycházejí hlavně eseje. A Smrt v Benátkách, novela o platonickém vzplanutí k mladému chlapci. Prý to není jen o homosexualitě, ale spíš o té platonické lásce k někomu, koho nelze získat. Což vypadá docela zajímavě.
1930: Sinclair Lewis
Americký prozaik (1885-1951). Už od studií na Yale Univerzity dělal žurnalistiku, později k tomu přidal psaní lidových románů a podkladů pro jiné spisovatele a ještě později povídky. Důležité jsou jeho satirické romány namířené proti americké střední vrstvě. Za román z lékařského prostředí Arrowsmith získal Pulitzerovu cenu (1926).
Známé jsou i jeho romány Anna Vickersová o feministce, Elmer Gantry proti církvi a Krev královská proti rasismu. Hodně románů bylo zfilmováno. Nobelovu cenu získal (jako první Američan) “za jeho působivé, živé umělecké líčení a nadání s vtipem a humorem vytvářet nové postavy”.
Sinclair Lewis byl neklidný člověk. Nevydržel v manželství, nevydržel na jednom místě a nakonec se skamarádil s alkoholem. Jeho poselství sice má trvalou hodnotu, ale připadá mi, že jeho knihy byly aktuální a čitelné asi tak do 60. let 20. st., kdy byl i natočený poslední film – Elmer Gantry. Vzhledem k Burtu Lancasterovi a Oskarovi za adaptovaný scénář bych to nejraději zkusila právě s tímto filmem.
To Read/Watch List
Sigrid Undset: Jaro
Thomas Mann: Doktor Faustus
Thomas Mann: Smrt v Benátkách
Elmer Gantry (film, 1960)
Image copyright: Alfred Nobel – wikipedia (free)
Chci napsat komentář