Výzva roku 2014 je ukončená a vyhodnocená, takže hned sepisuju a začínám novou. Protože jsem individualista, stvořila jsem si svou vlastní, jinou, než jaké kolují po různých blozích a mně osobně dávají smysl maximálně tak z poloviny, takovou, která mi bude vyhovovat a díky které si přečtu knihy, které si skutečně chci přečíst…
V minulém roce jsem se snažila číst hlavně pro pobavení a relax, letos bych se chtěla zase aspoň okrajově vrhnout i na odbornou literaturu. Mám chuť se učit nové věci (nebo se zlepšovat v tom, co už více či méně umím), uspořádat si myšlenky, a taky bych se chtěla tak trošku vrátit k religionistice. I kdyby to mělo skončit jen tím, že napíšu pár článků na tento blog. Ale pobavení a ponoření do světa fantazie budu v knihách hledat dál.
A tady jsou moje soukromé knižní výzvy na rok 2015:
I) Přečíst min. 2 knihy od laureátů Nobelovy ceny za literaturu (nejlépe od těch starších). Sepsat (dopsat) přehled všech laureátů.
– v tomto bodě bych chtěla navázat na to, co jsem začala minulý rok. A konečně bych k tomu chtěla přidat i četbu. Největší zálusk mám zatím na Williama Butlera Yeatse a Ivana A. Bunina.
1) Rabíndranáth Thákur: Gítáňdžali
2) William Butler Yeats: Rosa alchemica
3) William Faulkner: Svatyně
4) Knut Hamsun: Po zarostlých stezkách
II) Přečíst/dočíst min. 3 celé knižní série NEBO 10 knih z různých sérií.
– v plánu mám dočíst Sandmana a Sanatorium podvržených. Následovat bude asi nějaká fantasy nebo sci-fi série (Wetemaa, Černý Rogan, Enderova sága, Hlídky).
1) Neil Gaiman – Sandman: A Game of You (5. díl)
2) Ondřej Netík – Sanatorium podvržených: Meluzína, dívka jménem Ema (2. díl)
3) Orson S. Card – Enderova sága: Enderova hra, Mluvčí za mrtvé (1., 2. díl)
III) Přečíst min. 5 knižních klasik – těch knih, které když neznáte, jako byste měli mezeru ve vzdělání, těch knih, které se objevují v různých seznamech Top Books (např. Top 100 podle Times Magazine na Goodreads), nebo které byly oceněny nějakou větší literární cenou.
– momentálně mám největší zálusk na Já robot, Pán much a Levá ruka tmy a pak bych se ráda vrátila k některým knihám, o kterých jsme se učili na gymnáziu. Možná i k básním.
1) Isaac Asimov: Já robot (klasika sci-fi)
2) Orson S. Card: Enderova hra (ceny Hugo, Nebula)
3) Orson S. Card: Mluvčí za mrtvé (ceny Hugo, Nebula, Locus)
4)
5)
IV) Přečíst min. 5 knih, podle kterých byl natočený film. A napsat o pěti filmech, které jsou podle knižní předlohy nebo mají něco společného s literaturou.
– chci si přečíst předlohu k filmům Enderova hra, Klub rváčů, Tahle země není pro starý, Pokání, Útěk do divočiny, Pěna dní a Potomci lidí. Nebo aspoň něco z toho.
1) Isaac Asimov: Já robot
2) Boris Vian: Pěna dní
3) Orson S. Card: Enderova hra
4) William Faulkner: Svatyně
5)
6)
7)
8)
9)
10)
V) Přečíst min. 10 knih, které vyšly od ledna 2014 nebo teprve vyjdou.
– tady asi budou hlavně recenzní výtisky. Určitě Kameny a hvězdy od Václava Cílka. Novou knihu chystá Petra Soukupová, Temnářka, Míla Linc i Ondřej Netík. V Argu vyjde Rámajana, Farma zvířat a Minority report. A Artušův pád od Tolkiena. CREW připravuje první díl komiksu o Zaklínači a Potulného rytíře od G. R. R. Martina. A taky se těším na 40. díl Zeměplochy s názvem Stoupající pára a nového Murakamiho, který má vyjít v Odeonu.
1) Václav Cílek: Kameny a hvězdy (říjen 2014)
2) Austin Kleon: Ukaž co děláš (2014)
3) Matěj Hořava: Pálenka (2014)
4)
5)
6)
7)
8)
9)
10)
VI) Přečíst min. 10 knih od českých (československých) autorů:
– těším se na Juraje Červenáka, Adama Andrese, Petru Hůlovou, Miloše Urbana… a určitě nebude chybět ani další Václav Cílek a Ondra Netík
1) Václav Cílek: Kameny a hvězdy
2) Ondřej Netík: Meluzína, dívka jménem Ema
3) Dominik Marcha: Čtyři louky
4) Matěj Hořava: Pálenka
5)
6)
7)
8)
9)
10)
VII) Na tohle jsem přišla díky Rory Gilmorové – chtěla bych si přečíst životopiské knihy nebo knihy rozhovorů zajímavých osobností. V Americe to dělá každý středoškolák, u nás se to moc nenosí (snad mimo životopisů populárních zpěváků a herců, ale ty až na výjimky nepočítám mezi zajímavé osobnosti), ale mě to hodně láká. Tak aspoň dvě.
1)
2)
VIII) Přečíst knihy autorů pěti různých národností (mimo ČR a USA). Nejlépe takových, jaké jsem ještě nečetla. Letos bych se ráda zaměřila na autory z Evropy a Asie.
1) Indie: Rabíndranáth Thákur
2) Švédsko: Stefan Spjut
3) Francie: Boris Vian
4) Norsko: Knut Hamsun
5)
IX) Přečíst min. 5 knih, které se označují jako “knihy osobního rozvoje”, “motivační literatura”, popř. “esoterické knihy”:
– chtěla bych si přečíst Pokojného bojovníka, Debordelizaci hlavy a pak skoro všechno, co vydává nakladatelství Jan Melvil a BaroquePartners.
1) Austin Kleon: Ukaž co děláš
2) Richard Bach: Nikdo není daleko
3) Jason Fried a David H. Hansson: Práce na dálku
4)
5)
X) Chtěla bych číst (nebo spíš studovat) i odborné knihy, hlavně z oblasti religionistiky (nejvíc pravěk, Kelty a Slovany) a přírody.
1) Ludmila Vaněčková a kol.: Rostliny Moravského krasu a okolí
2) Jan Čeřovský a kol.: Botanicky významná území ČR
3) 555 památek lidové architektury ČR (kolektiv)
4) Cesta železa Moravským krasem (kolektiv)
5)
XI) Chci se zlepšit v angličtině a věřím, že čtení knih v originále je skvělý způsob, jak tomu pomoct. Za loňský rok jsem přečetla 3 díly Sandmana, letos bych chtěla knih v angličtině mít na kontě 5. Doufám, že aspoň jedna z nich nebude komiks.
1) Neil Gaiman – Sandman: A Game of You
2)
3)
4)
5)
XII) Tento bod nechávám skoro volný. Občas narazím na knihu, která neodpovídá ani jedné kategorii knih, které bych chtěla číst. Není od českého autora, nedostala nobelovku a vyšla už před několika lety. Takže tady budou 3 knihy, které si přečtu jen proto, abych si udělala radost (což samozřejmě neznamená, že z těch ostatních bych ji neměla).
1) Stefan Spjut: Stallo
2)
3)
XIII) A úplně navíc bych ráda zkusila najít knihy podle výzvy z Databáze knih. Ale zase ne úplně všechno, protože třeba “přečti knihu, která se odehrává na tvém oblíbeném místě” nebo “přečti knihu, která je/byla zakázaná” jsou pro mě inspirující výzvy, ale “přečti knihu, která má zelenou obálku” už moc ne. Nechávám na náhodě, kolik bodů splním.
Protože je tahle výzva dost dlouhá sama o sobě, věnuju jí na konci roku samostatný článek.
Celkem bych chtěla přečíst opět 52 knih – každý týden jednu.
A taky sepsat min. 26 recenzí (každé dva týdny jednu) a přivítat na tomto blogu min. 25 000 návštěvníků.
Každou knihy můžu samozřejmě zařadit do několika úkolů současně (mimo bodu XII).
Na blog budu dávat průběžné zprávy, jak se mi daří výzvu plnit.
Podaří se mi to?
Image copyright: NightFlame666 by DeviantArt
Připoj se k diskusi
4 replies to “Knižní výzva 2015”
Pěkná výzva, držím palce 🙂 K sedmičce bych doporučovala knížky od nakladatelství Metafora, životopisy mají opravdu hezky zpracované 🙂 (Ty taky jedeš na Gilmorkách? 😀
Na Gilmorkách jsem jela dřív, teď už pár let televizi skoro nesleduju, ale Roryn seznam četby je hodně inspirativní. Děkuju za tip i za držení palců.
pěkná výzva :). taky bych se víc chtěla ponořit do selfhelp literatury a začít číst životopisné knihy, to máme společné, ale jinak bych si to asi takhle sepsat nemohla, protože na tuty vím, že bych to nebyla schopná dodržet :D.
Já taky nevím, jestli všechno dodržím, ale potřebuju to mít napsané, abych nemusela každý týden znovu vymýšlet, co jsem to vlastně chtěla číst 🙂