MAČ 2015: Ukrajina v Brně

mač 2015Další ročník Měsíce autorského čtení, našeho největšího literárního festivalu, je tady! Už dneska večer se v brněnském divadle Husa na provázku (a taky v Ostravě, Košicích, Wrocławi a ve Lvově) otevře MAČ, který bude trvat celý měsíc červenec. Na co a hlavně na koho se můžeme těšit?

Historie a současnost

Literární festival Měsíc autorského čtení se od roku 2000, kdy se konal pouze v Brně, postupně rozšířil i do dalších měst. Zahrnuje dvě hlavní programové linie. Jedna reprezentuje domácí literaturu podle místa konání tj. českou, slovenskou a polskou. Druhá literaturu země, která je v daném roce čestným hostem – pro letošek je to Ukrajina.

Každý večer po celý červenec se tak v každém z pěti měst představují dva spisovatelé: host z Ukrajiny a domácí autor či autorka (v Brně, Košicích a Ostravě Češi a Slováci, ve Wrocławi Poláci). Mimo toho se koná ještě doprovodný program (off-program).

Loňský ročník byl věnovaný skotským autorům. Stihla jsem navštívit autorské čtení Richarda Pricea a Petera Maye, autora trilogie Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky. Užila jsem si i českých autorů, některé jsem si během toho roku hodně oblíbila. Moc se mi líbil Miloš Urban, Petr Váša, Jan Němec, Martin Reiner, Petra Hůlová – no a pak J. H. Krchovský, to je kapitola sama pro sebe.

Festival vymysleli a stále jej utvářejí Pavel Řehořík (ředitel festivalu) a Petr Minařík (programový ředitel), kteří jsou zároveň také zakladatelé pořadatelského nakladatelství Větrné mlýny. V Brně se festival koná v Divadle Husa na provázku, v Košicích v Kasárne/ Kulturparku, v Ostravě v Klubu Atlantik a ve Wrocławi v Mediatéce.

10 spisovatelů, které určitě musíte vidět

Kompletní program si můžete přečíst na stránkách MAČ. Tady se chci zmínit jen o několika spisovatelích, kteří mě z nabídky zaujali nejvíc. Data se vztahují k Brnu, ostatní města jsou mírně posunutá.

1) Marie Iljašenko (1. 7.)

Mladá básnířka, narozená v ukrajinském Kyjevě, žijící ale v ČR. Slyšela jsem ji loni na Hostinci a moc se mi líbila. Od té doby už vydala svoji první sbírku Osip míří na jih. Její poezie je křehká, milá a prostá, vykresluje obrazy z přírody nebo venkovského života plné slunce.

2) Michal Ajvaz (4. 7.)

Autor “imaginativní prózy a postmoderně filozofující esejistiky”. V jeho knihách je spousta symbolů, mýtična a fantazie.

3) Andrij Bondar (7. 7.)

Anotace ze stránky MAČ: “Je básníkem (sbírky Pravda a med, 2001; Primitivní formy vlastnictví, 2004; Písně písně, 2014), překladatelem a esejistou, v poslední době je však nejpopulárnější jako bloger na Facebooku. Byl mimo jiné jedním z editorů první ukrajinské sbírky současné světové LGBT literatury (120 stránek Sodomy, 2009).”

4) Karol Sidon (12. 7.)

Vrchní zemský rabín a moudrý člověk, chartista, dramatik, spisovatel a překladatel. Pod pseudonymem Chaim Cigan vydal loni knihu Altschulova metoda – ráda bych si ji (i další 3 díly tetralogie) jednou přečetla.

5) Jaroslav Rudiš (13. 7.)

Germanista, v jeho díle hraje Německo důležitou roli. Za román Nebe pod Berlínem dostal Cenu Jiřího Ortena, za novelu Národní třída cenu Magnesia Litera. Grafický trojdílný román Alois Nebel byl zfilmovaný a získal cenu za nejlepší evropský animovaný film, úspěšný byl i film podle jeho románu Grandhotel.

6) Eva Turnová (17. 7.)

Hraje na baskytaru v kapele The Plastic People of the Universe a ve vlastním projektu Eturnity. Vydala tři knihy svých sloupků a drobných próz ze života. A celkově je to moc příjemná a zajímavá dáma.

7) Jiří Hájíček (19. 7.)

“Bytostný prozaik, stylem realista”. Tematicky čerpá z paměti jihočeské vesnice po druhé světové válce. Autor povídek a hlavně dvou známých a oceněných románů: Selský baroko (2005) a Rybí krev (2012).

8) Kateřina Tučková (20. 7.)

Není jenom spisovatelka, ale také kurátorka. Je známá tím, že si ke svým knihám, které vycházejí ze skutečných událostí, dělá rozsáhlé rešerše. Psala o odsunu Němců z Brna (Vyhnání Gerty Schnirch), osudech lidových léčitelek (Žítkovské bohyně) nebo o historii textilní výroby v Brně (Fabrika). Získala spoustu ocenění včetně Magnesie Litera a její knihy se staly bestsellery.

9) Michal Viewegh (22. 7.)

Nejznámější a nejprodávanější český spisovatel posledních desetiletí. Kvůli tomu bych na něho nešla, ale… Před pár lety prošel klinickou smrtí a od té doby se úspěšně vrací do života i do psaní. I když jinak než dřív. U té proměny chci být.

10) Petr Stančík (26. 7.)

Do roku 2006 psal pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic. Ve svých knihách tak trochu mystifikuje (jeho román Pérák je o fiktivním superhrdinovi z doby protektorátu). Píše i pro děti. Jeho nejnovější kniha Mlýn na mumie získala cenu Magnesia Litera. Pro mě Must See letošního MAČe číslo 1.

 Na kterém čtení se letos potkáme?

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *