Nobelovu cenu za literaturu od roku 1901 uděluje Švédská akademie „za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. Jde o nejprestižnější ocenění pro spisovatele a básníky z celého světa.
Heinrich Böll se ve svých knihách vyrovnával s účastí Německa na druhé světové válce. Sám ji prožil jako voják wehrmachtu, ve válečných pasážích je tak velmi autentický. Německé vojáky nepopisuje jako hrdiny, ale jako viníky a zároveň oběti. Kriticky se stavěl i k poválečné německé současnosti.
1972: Heinrich Böll
Německý spisovatel a autor rozhlasových her (1917-1985), člen umělecké Skupiny 47. První ohlasy vzbudil svým románem Vlak dojel přesně (1949), ze kterého je cítit vliv amerických spisovatelů (zvl. Hemingwaye). Od začátku 50. let pouze psal a cestoval po Evropě, v 70. letech byl prezidentem Mezinárodního PEN klubu (prestižní organizace, která se mj. zasazuje o mír mezi národy a svobodu slova).
Jeho dílo velmi kriticky popisuje poválečné Německo, vystupuje proti militarismu, zbrojení, mentalitě hospodářského zázraku, klerikalismu, pokrytectví a pokřiveným vztahům mezi lidmi. V knihách používá i křesťanské symboly (beránek).
Dotýká se i problémů tehdejší současnosti, např. v románu Ženy před krajinou s řekou kritizuje politiku vlády v Bonnu, v asi nejznámějším románu Ztracená čest Kateřiny Blumové (1974) zase jako jeden z prvních práci bulvárních novinářů.
Autobiografické prvky vložil do své románové ságy Biliár o půl desáté (1959), která po vzoru Thomase Manna vypráví o třech generacích německé rodiny. Mimo novel a románů napsal také asi 10 rozhlasových her.
Jeho jméno nese nadace, která podporuje vědu, kulturu a politiku (hlavně “zelenou politiku”, kterou prosazuje německá Strana zelených), mezinárodní spolupráci a myšlenky feminismu.
U nás příliš známý není, ale přece jen si některé knihy můžeme přečíst i v češtině.
To Read List:
Heinrich Böll: Ztracená čest Kateřiny Blumové
Chci napsat komentář