Hledání ideální karimatky: Pinguin Sherpa 30 (recenze)

pinguin-sherpa-30Letos v létě jsem začala jezdit do různých divokých krajů – občas do přírody, častěji na návštěvu k přátelům – alternativcům, později i pracovně na přírodní stavby. Do přírody i k přátelům bych ještě možná mohla vzít nějaké low-cost vybavení – od svých patnácti vlastním spacák, alumatku, velkou Gemmu, malý stan, kanady, nůž a “postýlkový” vařič.

Jenomže už mi není 15, a pokud jedu někam třeba na 3 dny pracovat, potřebuju být na 100 % fit. Což pro mě znamená několik věcí: při spaní musí moje záda zůstat v pohodě a nesmím se v noci ani ve dne nachladit. A ještě něco: potřebuju chytrý mobil a rezervní dobíječku. Klienti totiž očekávají, že budu na příjmu nonstop.

Postupně jsem si tak začala upgradovat svoje “skautské” vybavení nebo pořizovat nové. Stejně postupně vám o něm napíšu. Dnes bych chtěla začít asi nejdůležitějším kouskem: karimatkou.

Karimatková historie

Dřív jsem měla klasickou pěnovou. Tedy když jsme ještě jezdili na tábor. Když jsem začala čundrovat a spát v lese, pěnovku jsem zavrhla – jednak není moc skladná a za druhé: hrozně rychle se rozpíchá o klacíky nebo suchou trávu. Je příliš měkká. A stejně jsem v té době spala raději na haldě chvojí než na nějaké umělé pěně.

Zůstala jsem proto u alumatky. Je úplně lehoučká a v batohu nezabírá žádné místo. Ještě donedávna jsem ji brala i do malého batůžku na půldenní výlety jako kvalitní podložku, až si budeme chtít někde sednout a piknikovat.

Dnes by mi určitě nestačila, tedy ne na spaní. Je příliš tvrdá. Neposkytuje skoro žádný komfort, mimo tepelné izolace. Moje už ne náctileté, ale dvakrát starší kosti a svaly potřebují teplou a měkkou vrstvu, abych se mohla ráno probudit čilá a neotlačená a pokračovat v práci.

Hledání optima

Po probrání všech dnešních možností (a zvážení poměru možná cena/ očekávaný výkon) mi jako nejlepší vyšla samonafukovací karimatka. Tedy její tenčí verze, protože čím je karimatka tlustší, tím je samozřejmě těžší. Po prohlédnutí většiny karimatek jsem zjistila, že standardní tloušťka (i u těch do extrémů) bývá 2,5 cm, v lepším případě 3 cm.

Víc snad potřebovat nebudu. Nemůžu. Kvůli váze. Karimatka nad 3 cm je většinou příliš těžká na to, že ji mám v úmyslu nosit na zádech, která i bez toho při práci dost zatěžuju (karimatky od 5 cm nahoru se většinou berou pouze do auta a nafukují se pomocí nožní pumpy).

Zbývalo si tak už jen určit materiál, výrobce, povrch a velikost karimatky. Chvilku jsem koketovala s tím, že si koupím zkrácenou verzi, jen pod hlavu a záda, právě proto, abych uspořila nějaké ty gramy. Ale i celá karimatka váží 750-1000 gramů, takže ta úspora by byla možná 300 gramů, a to zase není tak moc na to, že by moje nožky musely spát na tvrdém a studeném.

Začala jsem tedy koukat po odlehčených karimatkách s plnou délkou. Od výrobce, kterého znám/je prověřený a který mi o sobě dokáže říct něco pozitivního. V ceně kolem 1000 korun a váze do 800 gramů. Ideálně v třícentimetrové tloušťce.

A našla jsem… Pinguin Sherpa 30!

Vně a uvnitř, náfuk a výfuk

Hodně jsem váhala v materiálu, ale nakonec jsem vzala karimatku s vertikálními dutinkami vevnitř (do kterých se líp zavře vzduch) a aspoň trošku nesmekavým povrchem (broušený polyester a TPU laminace). V praxi to znamená, že na rovině je vše v pohodě, i když mám klouzavý spacák.

Jen pokud si ji dám na svah, tak z ní pomalu (ale opravdu jen velmi pomalu) kloužu dolů – ale tento nedostatek jí prostě musím odpustit, protože kdybych chtěla ještě protiskluzový povrch, musela bych sáhnout po dvakrát dražším výrobku.

Naproti tomu s vnitřním řešením i nafukovacím systémem jsem naprosto spokojená, i když mě to napoprvé trochu vystrašilo. Myslela jsem, že prostě uvolním ventil a karimatka bude za minutku nafouknutá. Případně nebude a já ji budu muset dofukovat.

To jsme viděla ještě v dobách, kdy v nafukovačkách nebyly žádné vzduchové komory, jen jedna velká. Taková karimatka se ale musela fakt dobře nafouknout, protože se strašně snadno slehla právě tam, kde jste potřebovali podporu. U dnešních systémů se toho nemusíme bát, dutinky drží vzduch tam, kde ho potřebujeme, tedy všude. Žádná proležená místa.

Jen to samonafukování trvá o dost dýl. Příště už tedy budu vědět, že jí musím nechat nějakou dobu, ať si pracuje. Za velké plus považuju, že se při vytaženém ventilu stále pomalinku nafukuje, i když na ní člověk už leží – ráno jsem se probudila na polonafouknuté matraci a i to mi stačilo, abych se celkem pohodlně vyspala.

Tohle pomalé nafukování oceníte nakonec i ráno. Stačí uvolnit ventil a jednou nebo dvakrát karimatku pomalu srolovat a ventil zase uzavřít. Krásně se vyfoukne a nesnaží se pracovat proti vám.

Pinguínek

Mimo materiálu pro mě byl důležitý i vzhled a celková vizáž, tedy jak karimatka působí na dotyk a na pohled. A musím říct, že tento brčálově zelený mazlík je velmi příjemný. V rozloženém stavu působí pevně a zároveň hebce a pak ho sroluju do úhledného balíčku, který zabírá jen malou část prostoru batohu (oficiálně 14 x 27 cm, spíš ale ještě míň).

Součástí je i stejně brčálový obal, ale ten s sebou nenosím. Na stažení srolované karimatky používám praktické elastické černé popruhy, které jsem také našla v základním vybavení.

Co mě ale přesvědčilo úplně (teda mimo té krásné brčálovky), je výrobce. Firma Pinguin patří mezi nejstarší a nejkvalitnější české výrobce outdoorového vybavení. Ano, české, což neznamená jen to, že to sem neputuje kdoví odkud + “zlaté české ručičky”, ale hlavně to, že poskytují pozáruční servis po celou dobu životnosti karimatky. Protože ale firma sídlí až někde v Čechách, musela jsem si najít prodejnu v Brně.

A taky našla: Hanibal (dole na Orlí) se specializuje právě na outdoor od českých výrobců. A jsou v něm ochotní prodavači, kteří jsou zároveň i outdooroví nadšenci, takže vždycky umí dobře poradit. Proto tu ode mě budete mít určitě ještě pár dalších kousků právě odtud (a doporučuju se k nim mrknout, kdykoliv budete shánět něco do přírody).

Abych to shrnula: karimatka Pinguin Sherpa 30 je pro mě ten nejlepší kompromis mezi cenou a kvalitou. Za necelých 1000 korun dostanete velmi příjemný materiál, dokonalý systém vnitřních dutinek, extra tloušťku 3 cm a extra lehkou váhu (pouze 770 gramů). Poskytuje komfort i v mírně extrémnějších podmínkách, kde se nemusíte bát, že by praskla při prvním kontaktu s něčím tvrdším, proležela se na nesprávném místě nebo že byste třeba na ní prochladli (oficiálně je 3-sezónní, takže se hodí všude mimo polární kraje a velehory).

Na Pinguínka, jak jsem nové karimatce začala říkat, jsem si hned po první noci zvykla a už na ni nedám dopustit.

G090021

Samonafukovací karimatka Pinguin Sherpa 30

Tloušťka: 3 cm

Délka: 183 cm, zaoblené rohy (kvůli úspoře váhy)

Hmotnost: 770 g

Materiál: polyester, TPU laminace, TPU pěna

Cena: 998 Kč (v Hanibalu)

728x90viking.gif

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *