Chcete se naučit čínsky? Konečně proniknout do tajů programování v JavaScriptu? Pokročit ve znalostech online marketingu? Založit permakulturní zahradu? Nebo dokonce studovat na Harvardu? V dnešní době je všechno možné. Dokonce u toho nemusíte ani vyjít ze svého pokoje. Nebo zaplatit jedinou korunu.
Možná to někomu bude připadat divné, ale já se od malička ráda učím. I když ne všechno (třeba jsem nesnášela memorování chemických vzorečků). Jen to, co mě zajímá, samozřejmě – což se jen částečně kryje s tím, co se učí i ve škole (dějepis, fyzika, literatura).
Jenže školní znalosti, to je často jen teorie (nebo s sebou prostě nesou úplně zbytečnou teoretickou omáčku okolo), která může sice být zajímavá, ale v životě a v práci potom člověk stejně potřebuje umět a znát úplně jiné věci. Třeba marketing (ne že by se to ve škole neučilo, ale učí se to odděleně od znalostí, kvůli kterým ten marketing jako osvč pak třeba budete potřebovat). Nebo angličtinu na takové úrovni, abyste si v ní s někým pokecali, a ne jen znali všechny slovesné časy. Nebo jak začít podnikat.
A tak se stále učím, i když mám už školu dávno za sebou a na úřadech mě kdovíproč oslovují “paní bakalářko”. Člověk se stejně učí celý život, od narození až do smrti (a jak přestane, jde už pomalu do hrobu), to jen klasické školství nás přesvědčuje, že učit se = biflovat se znalosti podle školních osnov.
Učím se angličtinu – a proč ne i nějaký další, zajímavý jazyk, když je ta možnost? Učím se pracovat s Google Analytics a učím se HTML a CSS, abych si mohla upravit šablonu na blogu, učím se líp a líp psát (jo a taky malovat), zjišťuju, kde se v Brně dají nabrousit vrtáky, které bylinky jsou dobré na kašel a jak se dělá omítka z hlíny a mozaika ze střepů dlaždic.
Něco z toho (stejně jako v dobách vašich prapradědečků) se nejlíp naučíte od někoho, kdo to umí. Najít si mistra, který mi předá své znalosti, se pro mě stalo životním stylem. Něco si můžete načíst v chytrých knihách. Něco pochytit na různých přednáškách a setkáních s odborníky. A se spoustou jiných věcí a nových vědomostí vám dnes pomůžou různé aplikace a internetové platformy.
S hledáním mistra vám asi neporadím. Ale s těmi technickými vychytávkami, které vám pomůžou učit se a sebevzdělávat se nad rámec školy online, s těmi jo. Tady je pár tipů na ty, které jsem vyzkoušela a na které nedám dopustit. Všechny jsou v základu ZDARMA.
1) zpátky do školy: Khan Academy
Na prvním místě zmíním legendární Khanovu školu. Salman Khan je Američan, který získal 4 tituly z prestižních univerzit. Aby mohl svoje vědomosti předávat dál v co nejjednodušší a nejzábavnější formě, vymyslel platformu založenou na videolekcích. Od roku 2009 se této neziskové činnosti věnuje naplno.
Dnes jde o ucelený systém, na kterém se podílejí odborníci z celého světa a kde se můžete učit to, co jste se mohli učit ve škole, ale tam vás to nebavilo a tak se k tomu chcete vrátit jako dospělí. Nebo se potřebujete naučit na maturitu/ přijímačky/ zkoušky. Nebo potřebujete doučovat svoje děti a nevíte jak.
Matematika od 1. třídy po vysokou školu, fyzika, chemie, biologie, programování, angličtina, historie a ekonomie. Jako dospělí určitě oceníte kapitoly o tom, jak fungují finanční a kapitálové trhy nebo jak se připravit na přijímačky na americké high schools a univerzity.
Co vás bude určitě zajímat: hodně lekcí je přeloženo do češtiny. Ale zdaleka ne všechny – třeba lekce programování nebo historie umění. Pokud chcete přispět dobré věci, můžete se přidat a pomoct s překládáním.
Učit se můžete na webu nebo pomocí aplikace v Androidu a iOS. Vše je zdarma (v zásadě je to taková interaktivní Wikipedie, vylepšená o to, že za správnost všech údajů odpovídají odborníci na jednotlivé obory).
2) marketing online: Learn with Google
https://learndigital.withgoogle.com/digitalnigaraz/
https://analytics.google.com/analytics/academy/
Kdo není na internetu, jako by dnes nebyl. Pokud se chcete pustit do jakéhokoliv podnikání, vždycky bude pro vás velkou výhodou, když se budete umět zviditelnit online. A protože je ve vlastním zájmu Googlu, aby vás lidi v tom obrovském množství informací našli (nebo minimálně aby vás hledali – nejlépe pomocí placené inzerce – AdWords), postavil pro vás “digitální garáž“.
Ano, přesně takhle se jmenuje kurz online marketingu pro začátečníky. A přesně takhle na mě působí. Tedy – je fakt srozumitelný, ke každému tématu máte video a krátký testík a na konci můžete získat certifikát. Jenomže je to pro úplné začátečníky a tak se osobně při vysvětlování některých trivialit nudím – hloupě jsem na začátku zaklikla, že chci vysvětlit základy, a teď nevím, jak to změnit. A navíc musím koukat na toho podivného hipstera, který mi vizuálně nevímproč nesedí…
Ale jinak jsem za tyhle možnosti vděčná. Ještě vděčnější jsem za další kurz, Akademii Google Analytics, což je vlastně návod na zacházení s oblíbeným nástrojem pro analýzu návštěvnosti vašich stránek. Opět vše v češtině, přehledně a úplně zdarma.
Učit se můžete na webu.
Další si představíme příště…
Připoj se k diskusi
One reply to “10 tipů pro mimoškolní sebevzdělávání (online a zdarma) – 1. část”
Ahoj, díky za další skvělé tipy na online vzdělávání. Můj seznam kurzů, které chci stihnout do konce roku se opět nebezpečně rozrostl 😀 Dost kurzů už mám za sebou a chystám reporty ke mě na blog, ať z toho něco mají i ostatní. Moc ráda vidím, že se mladí lidé chtějí dál vzdělávat i nad rámec svých povinností. Jsem šťastná, že se na tomto trendu můžu podílet. 🙂 Měj se hezky a těším se na další užitečně články, tvůj blog je skvělý, Hanka