Chcete se naučit čínsky? Konečně proniknout do tajů programování v JavaScriptu? Pokročit ve znalostech online marketingu? Založit permakulturní zahradu? Nebo dokonce studovat na Harvardu? V dnešní době je všechno možné. Dokonce u toho nemusíte ani vyjít ze svého pokoje. Nebo zaplatit jedinou korunu.
Tato část přináší tipy na to, kde se nejlíp naučit programovat, mluvit cizími jazyky, jak a kde legálně sledovat videa z odborných konferencí a co všechno se můžete naučit na stránkách BBC.
1. část: zpátky do školy + marketing online
3. část: (připravuje se)
3) jazyky: Memrise
Memrise je aplikace, kterou používám každý den. Protože to je přesně to, co potřebujete, když se chcete naučit cizí jazyk. Jde o to, že si každý den zopakujete pár slovíček, nebo se naučíte nějaká nová (tyto možnosti si můžete sami vybrat, plus tu je možnost testu na čas a v placené verzi i možnost opakování problémových slovíček nebo poslechové cvičení).
Dřív jsem na učení angličtiny používala Duolingo, ale oproti Memrise má několik nevýhod: obsahuje od každého jazyka jen jeden jediný kurz. A když se chcete učit těch jazyků víc, tak se mezi nimi dost špatně přeskakuje.
V Memrise si můžete vybrat z tisíců různých kurzů, zvlášť pokud jde o angličtinu. Třeba jeden na učení nových slovíček, jeden na gramatiku a jeden na poslech. Nebo obrázkový slovník pro dítě. Nebo angličtinu Nepustilovou metodou (doporučuju!). Cokoliv od začátečníka přes pokročilou úroveň až ke kurzu psaní esejů nebo učení se slovíček v jakémkoliv oboru, na který si vzpomenete.
Mezi kurzy se překlikává naprosto jednoduše. Vymakané je také postupné učení, založené na vědeckém výzkumu fungování paměti – nejdřív si jen vybíráte správný překlad mezi několika možnostmi, a teprve až nové slovo trochu ovládáte, ho píšete písmeno po písmenu. Zajímavé jsou i další kurzy, Memrise totiž nenabízí jen učení jazyků, ale taky programování, různé vědní obory (historii, geografii, anatomii…) nebo si můžete jen tak trénovat paměť.
Kolem Memrise funguje komunita, můžete si tu vyrobit vlastní kurz nebo se setkávat s rodilými mluvčími. Jako motivace slouží nejen každodenní “splněno”, ale i různé odznaky za nepřerušenou řadu učení nebo originálně pojmenované ranky za celkový počet získaných zkušeností (já jsem teď s 800 000 zkušeností “Memocrat”). Najdete tam spoustu kurzů pro česky mluvící lidi, ale mnohem víc zábavy si užijete, až se trochu naučíte anglicky a začnete hledat v kurzech pro angličtináře.
Učit se můžete na webu, přes Android nebo na iOS. Nabízí celkem 200 jazyků v 300 000 kurzech. V základu je zdarma, platí se jen za (pro většinu lidí nepotřebné) nadstandardní služby.
4) programování: Codecademy
Dost dlouho jsem hledala ucelený kurz programování, kde si můžu nejen přečíst teorii, ale rovnou vyzkoušet praxi. Zatím nejlepší mi přijde právě Codecademy. Absolvovala jsem na těchto stránkách kurz HTML a CSS a musím říct, že byl vedený velmi srozumitelně (i když je v angličtině) a prakticky. Dělil se na 8 částí, přičemž poslední 2, ve kterých se měl vytvářet finální projekt, byly jenom pro platící členy.
Každá část se skládala ze dvou nebo víc ucelených bloků, většinou třetí nebo čtvrtý byl opět jen pro platící. V každém z nich jsme se naučili dělat jednu věc, třeba vytvářet tabulky v HTML nebo používat třídy v CSS. Po každém kousku teorie jsme napsali další kousek kódu a po jeho ověření jsme pokročili zase dál, až jsme vytvořili, co bylo na začátku v zadání.
Mimo HTML se v Codecademy dá naučit JavaScript, SQL, PHP, Git, Ruby a další. Je tam i kurz vytváření interaktivních webů (pomocí JavaScriptu a jQuery) nebo responzivního designu.
Výuka probíhá výhradně přes prohlížeč, aplikace nejsou. Ani se nedivím – když napíšete kód, v okénku na stránce se vám okamžitě zobrazí, co jste provedli. V aplikaci by to asi bylo složitější. Základ je zdarma, placené rozšíření nabízí další praktické možnosti (většinou lektorované vytváření vlastních projektů).
5) videa z konferencí a přednášek v češtině
Oborové konference jsou určitě velmi dobrým způsobem, jak se učit nové věci. Jenomže jejich návštěva stojí čas (a nemusí se vám to zrovna vůbec hodit do kalendáře) a taky peníze (i když třeba Barcamp je zdarma). Sledovat pouze videa z přednášek doma u počítače? Ochudíte se o oborový networking (což introvertům zase tak moc vadit nemusí), asi neuvidíte úplně všechno, ale pořád je to lepší než nic.
V mém seznamu jsou hlavně konference z oboru copywritingu, online marketingu a vůbec věcí kolem internetu, webů a psaní, ale taky obecně o podnikání (Jihomoravské inovační centrum – JIC) a o seberozvoji a kritickém myšlení (GrowJob – Petr Ludwig a Konec prokrastinace).
H1 + CopyCamp – http://www.youtube.com/user/H1cz
Barcamp Ostrava – http://www.youtube.com/user/barcampostrava
Plzeňský Barcamp – http://www.youtube.com/user/PlzenskyBarcamp
Barcamp Hradec Králové – http://www.youtube.com/channel/UCL84G3BKYgA_O-3Cq_tmmbw
GrowJob/ Petr Ludwig – http://slideslive.com/growjob/
Jihomoravské inovační centrum – http://www.youtube.com/user/JICbrno/
Čtvrtkon (web marketing) – http://www.youtube.com/channel/UCp56QhLAr4zefLhkHUFt0UQ/
Víte o nějaké další? Napište mi o ní do komentářů!
6) od angličtiny po zahradu: BBC learning
http://www.bbc.co.uk/learning/adults/
BBC (British Broadcasting Corporation) plní funkci britské veřejnoprávní televize + rádia od roku 1922. Je známá pro své objektivní zpravodajství. Už jen proto doporučuju ke sledování a rozšiřování obzorů.
Navíc BBC provozuje edukativní portál rozdělený na sekce pro děti, učitele a dospělé. Sekce pro dospělé se dál dělí na výuku angličtiny (výborné hlavně pro pokročilé studenty – zaměřeno na gramatiku, poslech s porozuměním a psanou i mluvenou prezentaci), dál je tam praktická matematika, digital skills (spíš pro seniory – základy práce s počítačem), veřejnoprávní sektor (jak začít podnikat nebo najít práci v UK, co tam dělá armáda, jaké mají zdravotnictví…) a konečně i základy etiky, zahradničení (obsahuje i témata komunitního zahradničení) a vaření.
Asi nejzajímavější mi přišla BBC Academy, která přibližuje fungování takového velkého zpravodajského média (dozvíte se např. jak zpovídat hosty nebo jaký je v BBC editorský standard).
Česká sekce byla uzavřená v roce 2006, takže je vše pouze v angličtině – ale aspoň si ji pořádně procvičíte.
V další části…
se dozvíte, kde najdete odpověď na otázku “Ve které válce se inspiroval autor Hry o trůny?”, a taky jak studovat na Harvardu nebo na jiné světové univerzitě.
Připoj se k diskusi
2 replies to “10 tipů pro mimoškolní sebevzdělávání (zdarma a online) – 2. část”
Memrise z ní jako aplikace, kterou nutně potřebuju! 😀 Díky.
Já ji z těch všech možných učících používám úplně nejvíc, je skvělá, určitě ji můžu jenom doporučit