Rok 2018 byl složitý. Většina těch složitých věcí se odehrávala ve mně a v mých nejbližších. Vztahy k ostatním, sama k sobě, sebeúcta, síla odhodlání, směřování, řízení vlastního osudu a vlastní práce, osvobození, pochopení toho, co a kdo je skutečně důležitý a bez čeho a koho se obejdu… Hodně jsem si vyjasnila, ale nebylo to bez boje. Bohužel se to (společně s nemocným žlučníkem) odrazilo v menším množství hotové práce. Ale zase jsem našla vlastní tempo a radost z toho, jak mi to jde, a přestala se bát. A začala s velkou rekonstrukcí, ve které budu radostně pokračovat hned, jak to půjde.
To nejlepší v roce 2018
Nejdřív krátké shrnutí nejlepších věcí, které mě za celý rok potkaly.
- Práce: bylo jí spousta. Někdy až moc, ale celkově jsem spokojená, že mám pořád co dělat. A taky s tím, co dělám. I s odměnou. Díky práci jsem se seznámila s mnoha zajímavými lidmi (třeba s Davidem Kiršem) a mohla být s těmi, které znám už dýl a se kterými mě to baví. Což je prostě super.
- Hlína/sláma/štuky: pracovala jsem na legendárním kulatém domě v Rapoticích, na nové organické legendě v Zahradě u Tišnova a na 400 let staré bývalé sýpce v Sokolnicích. Naučila jsem se slámovat. Udělala jsem svůj první hliněný reliéf. Naučila jsem se japonskou hlazenou omítku a hlazenou verzi omítky cottage. Pomáhala jsem restaurátorské huti Archatt se štuky na sloupech v Janáčkově divadle. Super rok.
- Psaní: začala jsem psát svoji první knihu, mám hotovo asi 3/4 textu. Psala jsem pravidelně do časopisu Roots, moje rubrika o bylinkách se čtenářům líbí. Koupila jsem doménu www.dejinyliteratury.cz a začala psát první články.
- Focení: založila jsem si profil na několika prodejních fotobankách a zkouším, jak se moje fotky budou líbit. Obsadila jsem druhé místo ve fotosoutěži pořádané Pohanskou federací a vyhrála pěkný přívěsek.
- Konference a školení: byla jsem na školení o hliněných omítkách ve formě Picas, na konferenci o přírodním stavitelství v Praze a na konferenci o konopí ve Zlíně. Zvládla jsem kurz HTML Fundamentals na SoloLearn.
- Autorská čtení: byla jsem na autorském čtení profesora Martina Putny, Jiřího Krchovského a Evy Turnové.
- Sport/pohyb: začala jsem zase jezdit na kole, které miluju, jen mi to dřív nějak nevycházelo.
- Zážitky a relax: začala jsem hrát “dračák” (přesněji Příběhy Impéria) pod vedením Ondřeje Netíka. Neskutečně mě to baví. Spala jsem v teepee. Dostali jsme starý mlýnek na kávu, takže návštěvám servírujeme čerstvě mletou. Navštívila jsem staré tábořiště. Sledovala zatmění měsíce. Vyráběla špendlíkovou marmeládu a trhala švestky na povidla. Vypěstovali jsme si technické konopí, vaříme čaj a vyrábíme zelené mastičky.
- Nejlepší knihy, které jsem tento rok přečetla nebo vyslechla:
- Naděžda Tolokonnikova: Jak udělat revoluci
- Stephen King: Čaroděj a sklo (Temná věž 4)
- Jan Lacina: Klucanina (2017)
- David Mitchell: Hybatelé: román o devíti částech
- Egon Bondy: Bezejmenná
- Egon Bondy: Cybercomics (audio)
- Haruki Murakami: Spisovatel jako povolání (2017)
- J. K. Rowlingová: Bajky barda Beedleho (audio)
Druhá polovina roku 2018 – splněno?
Inspirovala jsem se knihou Čtyřhodinový pracovní týden (FourHourWorkWeek.com) od Tima Ferrisse a částečně i zásadami Stephena Coveyho, ale samozřejmě jsem si to upravila podle sebe.
Najdete tu různé položky ve třech kategoriích – věci, které bych chtěla mít, věci, které chci udělat „od stolu“ (neboli pracovních, většinou počítačových a psacích projektů), a věci, které chci udělat fyzicky, které si chci užít a prožít.
Ve druhé polovině roku 2018 jsem chtěla:
1) MÍT:
nové dveře (obyvák/druhý pokoj)
– spěchala jsem s jejich objednáním, aby mi pak nechyběly, a je to přesně naopak: zdi ještě nestojí (ta první napůl, ta druhá vůbec), práce přes zimu nepokračuje a dvoje dveře mi pěkně zavazí v předsíni. Skoro to stejné se mi stalo s deskami na nový strop. Poučení pro příště: raději nakonec chvilku čekat, než objednávat věci ze strachu tolik dopředu, že je pak nemám kam dát a dlouho čekají na své umístění.
– mám objednané i zaplacené, jenomže jsem ještě nestihla dokončit dozdění otvoru na ně
+ zárubně (obyvák/druhý pokoj) X
ruční pilka (ocaska) a další potřebné věci (hoblík, zednické kladivo, hlavice ke sprše, dřezová baterie, elektrická horkovzdušná pistole Parkside, zednická stojka)
elektrické topidlo (konvektor) akuvrtačka Black and Decker s kroutícím momentem 52 Nm + sada vrtáků a bitů – radost největší
2) BÝT/ udělat neboli (online) práce, (webové) projekty:
Celkově nic moc. Na počítači jsem přes sezónu moc nebyla, a když už byla, psala jsem články do časopisu Roots nebo opravovala věci, které napsali jiní. Asi bych si tuhle kapitolu měla plánovat spíš mimo sezónu. Ale kdo mohl dopředu vědět, že letos mi ta sezóna neskončí někdy koncem října, ale den před silvestrem?
– zbývá napsat nebo upravit 17 kapitol, moc jsem tedy nepokročila
úpravy (beta-reading, redakční úpravy, korektury) knihy X
založit nakladatelství nebo alespoň požádat o ISBN X
zazálohovat všechny fotky na Flickr
– zazálohovala jsem cca 2000 fotek a dalších 2000 nafotila, takže jich zbývá pořád stejně
programování: naučit se základy Javascriptu (kurz) X
marketing: absolvovat kurz Digitální garáž X
Tichý koutek: pokračovat v psaní min. 2 článků měsíčně, nobelistech a dějinách literatury
Jiný proud: napsat min. 1 článek za měsíc, hlavně reportáže, návody a nově i rozhovory X
angličtina: celý kurz Nepustil na Memrise X
srbština: celý kurz Basic Serbian na Memrise X
předělat tento web (nová šablona, nové menu, úvodní statická stránka + výpis článků)
3) ZAŽÍT/ udělat (rukama a nohama)
Tady je to jasné: napsala jsem si sem bezhlavě tolik věcí, že to (mým tempem – všechno se teprve učím) prostě nešlo zvládnout. Zároveň je to ale obrovský pokrok, protože jsem se do té doby bála velkých věcí (stropní trámy, zeď pod pozednicí) a teď jsem se do toho konečně pustila. A už se nebojím. Na jaře na to navážu přestavbou kuchyně.
v domečku: shodit třetinu stropu + zeď (příčka mezi kuchyní a obyvákem)
…a znovu zeď vybudovat (+ nové zárubně a dveře)
– tyhle 2 body se nakonec ukázaly jako největší práce a zároveň největší zkouška podzimu. Se stropem pomáhali 2 chlapi, se zdí (bourání, betonování základů a stavba podpůrných sloupů) další 2, ale hodně jsem si udělala sama. Poprvé jsem stavěla zeď, z kotovic i pálených cihel, na hlínu i na maltu, dělala jsem výklenky a vyzdívala otvor pro dveře. Už jsem ve výšce asi 1,8 metru a těším se na pokračování.
v domečku: shodit druhou třetinu stropu a další kus zdi (po příčku) X
v domečku: vystavět příčku mezi pokoji (+ nové zárubně a dveře) X
v domečku: pokácet smrk na dvorku X
v domečku: zbourat starou… X
… a vystavět novou příčku mezi předsíní a pokojem X
v domečku: vyřešit oplechování komína X
v domečku: oklepat omítky všude, kde je to potřeba – zbývá asi ještě jednou tolik
v domečku: vyklidit suť – kontejner na suť
– suť jsem do kontejneru vyházela sama během tří dnů, bylo toho 4,5 tuny a další den jsem se i díky té únavě (a dalším věcem) odporoučela do nemocnice. Příště to buď musím dělat ve větší pohodě, nebo si na to vzít pomocníka.
v domečku: shodit příčku mezi spíží a kůlnou a vybetonovat základy pro novou (možná ji i znovu postavit, podle počasí) X
vyrobit jemné síto se čtvercovým dřevěným rámem (na písek) X
vyrobit dvířka na půdu (z prken, na zamykací petlici)
opět začít jezdit na kole (500 km)
– skutečně jsem začala a bavilo mě to, jen se mi nedostává tolik sil a času. A od té nemocnice samozřejmě vůbec nic. Není to 500 km, ale něco málo přes 100, všechno během srpna. Lepší než nic. Ale doufám, že na jaře to bude lepší.
Chci napsat komentář