Náboženství před-sumerské Mezopotámie
Neolitické kultury: kult bohyně-matky, nálezy sošek těhotných žen (už od 7. tis. př. l.)
Obejdská kultura: počátek sociální stratifikace (a božského panteonu), první chrámy
Urucká kultura: městské teokracie – v čele je vládce-kněz. Toto sociální zřízení je zdrojem pozdějších představ o panteonu bohů: jeden mocný bůh jako vládce určitého města, mýty opěvují, jak chrání město nebo dobývá jiná města.
- Chceš vědět víc? Kompletní stručná periodizace dějin Mezopotámie
Bohové Sumerů
- An byl bůh zakladatel a představený vládnoucí božské dynastie, nebeský bůh (znak pro Ana = znak pro boha). Měl pasivní roli – v mýtech téměř nevystupuje. Je synem Anšar a Kišar, manželem Ki nebo Uraš, otcem Enlila. Jeho chrám Eanna (Chrám nebes) stál v Uruku.
- Enlil byl synem boha Ana, manželem Ninlil, otcem Iškura, Nanna, Nergala, Ninurtua a dalších. Nejvyšší vládce bohů a světa, bůh ovzduší a bouří, král veškeré země, záruka řádu (držitel tabulek osudu) a pořádku. Na lidi seslal potopu, ale také je naučil orat a sít. Do čela panteonu se dostal ve 26.-23. st. př. l., jeho chrám Ekur (chrám-hora) stál v Nippuru. Jeho symbolem je rohatá tiára.
- Enki (Ea) byl bůh sladkých vod (deště) a moudrosti, bratr Enlila, syn Ana a Nammu (Tiámat). Ochránce civilizace a kultury, dává růst obilí, dává lidem všechno, co potřebují k životu, mírní božské tresty, zachránil lidi při potopě. Jeho chrám Ekur stál v Eridu.
- Utu (Šamaš) byl bůh slunce, syn boha Nanna. Jeho chrám Ebarbara stál v Sipparu.
- Nanna (Sín) byl bůh měsíce, pán plodných a neplodných dnů a ohně, uctívaný v Uru.
- Inanna (Ištar) byla bohyní lásky plodnosti a zároveň neplodnosti a války. Jejím symbolem byl rákos, lev, sova, holub, planeta Venuše. Její kult měl centrum v Uruku. Je častým námětem válečných/ dobyvačných a také vegetačních mýtů (sestup do podsvětí).
- Ninurta byl bůh zákonů, ochránce hranic, bůh zemědělství, lovu a války. Byl známý jako zabíječ monster (ptáka Anzu, hada Bašmu ad.). Měl chrám v Girse u Lagaše.
- Nanše byla dcera Enkiho, bohyně spravedlnosti, plodnosti a rybaření. Její chrám stál ve městě Nina na pobřeží Perského zálivu.
- Ninchursag byla bohyně plodnosti a hor, ochránkyně královského kultu (král obrazně saje její mléko). Byla uctívaná společně s jejím manželem Enkim v Eridu a také v Kiši.
Někteří další bohové: Ninlil (bohyně větru, manželka Enlila), Ašnan (bohyně obilí, dcera Enlila), Dumuzi (milenec Inanny), Emeš (bůh vegetace, polí, ovčích stájí a léta), Ištaran (bůh uctívaný ve městě Der, ochránce hranic, symbol hada), Ereškigal (podsvětní bohyně), Uttu (bohyně lnu a tkalcovství), Lachar (bohyně skotu, zajišťuje jídlo a oděv), Ninkasi (bohyně piva a vína)…
Bohové Asýrie a Babylónu
- Marduk se stal z původně okrajového božstva nejvýznamnějším bohem, uctívaným v chrámu Esagila v Babylonu. Bůh světla, spravedlnosti, moudrosti a léčení. Jeho symbolem byl drak/ had Mušchuššu a rýč.
- Aššur byl bůh města Aššuru, spojený se sluncem. Za vlády Sargona II. byl sloučen s bohem An-šárem (“základní kámen nebes”), aby bylo ospravedlněno jeho místo v panteonu. Jeho symbolem je okřídlený sluneční disk.
- Nabú byl syn Marduka, bůh písařů, literatury a věštění. Jeho chrám stál ve městě Borsippa poblíž Babylonu.
- Šamaš (Utu) se stává významným bohem, zárukou řádu a zákonů (při své cestě po obloze vše vidí). Původně byl uctívaný v Sipparu a Larse, později měl alespoň malý chrám téměř v každém městě.
- Nergal reprezentuje negativní stránky slunce, pálící v nadhlavníku. Je bohem podsvětí, smrti, válek, pouště. Jeho symbolem je lev. Je zmíněný ve Starém zákoně jako bůh uctívaný ve městě Kutha. Později (v křesťanství) byl identifikován se Satanem.
Bohové dalších etnik
- kassijští bohové: Šukamuna (hlavní bůh, bůh války a hor), Šumalia (sestra Šukamuna, paní světlých hor), Šipak (měsíc), Sah (slunce), Buriaš (bůh bouře), Duri (bůh podsvětí), dále uctívali babylonské bohy
- churrijští bohové: Tešub (bůh bouřky), Chepat (manželka Tešuba), Kumarbi (Tešubův otec, syn nebes), Šauška (láska, obdoba Ištar), dále uctívali asyrské a árijské bohy
- amorejští bohové: Amurru (nejvyšší bůh, bůh nebes, bouře, hor, manžel Ašery), Adad/Hadad (bůh bouře a deště), Dagan (bůh ryb, plodnosti a zemědělství)…
Chci napsat komentář