Nobelovu cenu za literaturu od roku 1901 uděluje Švédská akademie „za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. Jde o nejprestižnější ocenění pro spisovatele a básníky z celého světa. Přináším info o dalších dvou laureátech Nobelovy ceny, tentokrát z let 1962 až 1963.
A tentokrát aspoň jednoho určitě znát budete (a pokud náhodou ne, tak filmy nebo aspoň herce z nich úplně stoprocentně)!
1962: John Steinbeck
Americký spisovatel (1902-1968). Na rozdíl od některých jiných nobelistů stále známý a čtený. Jeho hrdinové jsou obyčejní lidé, většinou chudí, se spoustou problémů. Jeho povídky, novely a romány vypráví o období krize. Steinbeck je věrohodný, protože to sám zažil, s těmi lidmi se znal. Nehledá pro ně soucit ani řešení, jen popisuje jejich bídu.
Nejznámější díla: O myších a lidech – o slaboduchém černém silákovi, který rád hladí hebké věci a nerad ubližuje, zfilmováno 1939 a 1992 (hlavní role John Malkovich); Hrozny hněvu – o rodině vyhnané z jejich pozemků a životě námezdních dělníků v době krize, hned po vydání zfilmováno (hlavní role H. Fonda); Na plechárně – tragikomický příběh o přátelství, zfilmováno 1982 (hlavní role Nick Nolte); Na východ od ráje – románová kronika, základním motivem je příběh Kaina a Abela, film podle knihy natočil v roce 1955 Elia Kazan (hlavní role James Dean).
Nepřečíst ani nevidět zatím nic od Steinbecka je chyba, kterou chci napravit. Ale podle námětů to možná není úplně můj šálek kávy. Zkusím filmy a pak asi knihu Neznámému bohu, kde hraje hlavní roli příroda a pohanské rituály.
A ještě jedna práce mě (samozřejmě) zaujala: Steinbeck převyprávěl artušovskou legendu, o kterou se zajímal od dětství. V angličtině kniha vyšla pod názvem The Acts of King Arthur and His Noble Knights, v češtině ji zatím nikdo nevydal.
1963: Jorgos Seferis
Řecký básník (1900-1971). U nás neznámý, ale jinak docela významný. Jeho raná poezie začíná frustrací po řecko-turecké válce, poté se obrací k moderní poezii, kterou kombinoval s řeckým folklorem a tradicí.
Za 2. světové války byl v emigraci, poté se stal diplomatem. Jeho poezie a eseje vysílané z BBC Londýn od 50. do 70. let povzbuzovaly řecké emigranty. Jeho pohřeb v roce 1971 se stal národní demonstrací proti tehdejšímu diktátorskému režimu. Některé básně byly zhudebněny.
V češtině si můžeme přečíst téměř všechny jeho básně v knize, kterou nedávno vydal Pavel Mervart. Má stručný název: Básně.
To Read/Watch List:
John Steinbeck: Neznámému bohu
Na východ od ráje (film podle Johna Steinbecka, 1955)
Na plechárně (film podle Johna Steinbecka, 1982)
Jorgos Seferis: Básně
Chci napsat komentář