Nobelovu cenu za literaturu od roku 1901 uděluje Švédská akademie „za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. Jde o nejprestižnější ocenění pro spisovatele a básníky z celého světa, i když – přiznejme si, v oceňování hraje jistou roli i politika.
Chtěla bych pro sebe i pro vás sepsat malé info o jednotlivých laureátech ceny a jejich knihách. Pokračuju další trojicí, laureáty Nobelovy ceny z let 1922-1924. Za co byli ocenění? Najdeme mezi nimi něco, co by lákalo k přečtení i dnes? A co si od nich přečíst?
1922: Jacinto Benavente y Martínez
Španělský dramatik a básník (1866-1954). Patřil ke “generaci umělců 1898”, kteří se snažili povznést španělskou tvorbu na evropskou úroveň. Nobelovu cenu získal „… za talent, jímž pokračuje ve slavných tradicích španělského dramatu“.
Tvořil většinou satirické komedie (často označované za povrchní, technicky vytříbená díla), také sentimentální nebo pohádkové hry. Z celkových 172 her, které napsal, byla do češtiny přeložená jen jedna – Vzbuzené zájmy, která připomíná komedii del’arte.
Možná byl ve své době nebo ve své zemi zajímavý, mě ale neoslovil.
1923: William Butler Yeats
Irský básník, dramatik (1865-1939), hlavní postava “keltské renesance” a znalec okultismu. Byl ovlivněn básníkem W. Blakem a dalšími symbolisty a “dekadentními” autory, italskou renesancí, filosofií F. Nietzscheho, japonským divadlem nó, hermetismem, alchymií a nejvíc ze všeho keltskou mystikou.
Byl vůdcem irského národního obrození a hnutí za nezávislost. Nobelovu cenu získal „… za jeho trvale inspirované básnické dílo, které nejpřísnější uměleckou podobou vyjadřuje ducha celého národa“.
Nemusím asi psát, že jako keltofila a milovníka mystiky mě tento básník velmi zaujal. Už jsem o něm samozřejmě slyšela dřív, ale nikdy nic nečetla. Myslím, že bych to měla rychle napravit.
1924: Władysław Stanisław Reymont
Polský spisovatel (1867-1925), významný představitel uměleckého hnutí Mladé Polsko. Pocházel z prostředí chudých dělníků a o tomto prostředí dovedl psát nejlépe.
Nobelovu cenu obdržel „…za jeho velký národní epos Sedláci“, což je čtyřdílná kronika života na polské vesnici na konci 19. století. Další velký román Zaslíbená země je naturalisticky podaný popis života dělníků v průmyslové Lodži, jejichž životy ničí bezohledný kapitalismus.
V ČR vycházely jeho knihy poměrně často, naposledy ale ještě za komunistů, kterým se líbila hlavně Zaslíbená země, samozřejmě.
Nebudu zapírat: nic z toho číst neplánuju.
To Read List:
William Butler Yeats: Rosa alchemica, Volvox Globator, 1995
William Butler Yeats: Slova snad pro hudbu (výběr z poezie), 1961
William Butler Yeats: Keltský soumrak, Zvláštní vydání, 1996
Image copyright: Alfred Nobel – wikipedia (free)
Chci napsat komentář