Další ročník Měsíce autorského čtení, našeho největšího literárního festivalu, je tady! Už dneska večer se v brněnském divadle Husa na provázku (a taky v Ostravě, Košicích, Wrocławi a ve Lvově) otevře MAČ, který bude trvat celý měsíc červenec. Na co a hlavně na koho se můžeme těšit?
Historie a současnost
Literární festival Měsíc autorského čtení se od roku 2000, kdy se konal pouze v Brně, postupně rozšířil i do dalších měst. Zahrnuje dvě hlavní programové linie. Jedna reprezentuje domácí literaturu podle místa konání tj. českou, slovenskou a polskou. Druhá literaturu země, která je v daném roce čestným hostem – pro letošek je to Španělsko.
Každý večer po celý červenec se tak v každém z pěti měst představují dva spisovatelé: host ze Španělska a domácí autor či autorka (v Brně, Košicích a Ostravě Češi a Slováci, ve Wrocławi Poláci). Mimo toho se koná ještě doprovodný program (off-program).
Předloňský ročník byl věnovaný skotským autorům. Stihla jsem navštívit autorské čtení Richarda Pricea a Petera Maye, autora trilogie Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky. Užila jsem si i českých autorů, některé jsem si během toho roku hodně oblíbila. Moc se mi líbil Miloš Urban, Petr Váša, Jan Němec, Martin Reiner, Petra Hůlová – no a pak J. H. Krchovský, to je kapitola sama pro sebe.
Minulý rok jsem zašla na Kateřinu Tučkovou, milým objevem pro mě byla Eva Turnová, místo Viewegha jsem trochu zklamaně poslouchala opět Martina Reinera a nakonec jsem si dala ještě Petra Stančíka. Z ukrajinských hostů jsem zastihla jen Artema Čapaje, novináře a autora cestopisů a sociálně kritických sci-fi. Stálo to za to.
Festival vymysleli a stále jej utvářejí Pavel Řehořík (ředitel festivalu) a Petr Minařík (programový ředitel), kteří jsou zároveň také zakladatelé pořadatelského nakladatelství Větrné mlýny. V Brně se festival koná v Divadle Husa na provázku, v Košicích v Kasárne/ Kulturparku, v Ostravě v Klubu Atlantik a ve Wrocławi v Mediatéce.
5 spisovatelů, které určitě musíte v Brně vidět
1) J. H. Krchovský
(pá 8. 7., 20.30)
Začnu žijící ikonou, must see letošního ročníku, u jehož čtení se zaručeně budete bavit (já se tedy před dvěma lety bavila). Samizdatový básník, jehož precizní verše jsou plné smrti, totálního nihilismu, černého humoru a špetky hořké erotiky.
2) Fernando Arrabal
(čt 14. 7., 19.00)
Velmi známý, až legendární spisovatel marockého původu. Napsal obrovské množství knih, divadelních her a dalších textů. Jeho dílo bylo ovlivněno surrealismem, dadaismem, absurdním divadlem, ale i španělskými tradicemi. Najdeme v něm nejen černý humor, ale i vylíčení vlastních zážitků ze španělské občanské války.
3) Michal Viewegh
(čt 14. 7., 20.30)
Nejznámější a nejprodávanější český spisovatel posledních desetiletí. Kvůli tomu bych na něho nešla, ale… Před pár lety prošel klinickou smrtí a od té doby se úspěšně vrací do života i do psaní. I když jinak než dřív. U té proměny jsem chtěla být – loni nepřijel, tak snad letos.
4) Petra Soukupová
(pá 15. 7., 20.30)
Za svůj debut K moři získala Cenu Jiřího Ortena. Druhá kniha, triptych povídek Zmizet, byla rovněž nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a v roce 2010 získala v rámci cen Magnesia Litera hlavní ocenění – Kniha roku. Román Pod sněhem se stal nejprodávanějším beletristickým titulem knižní distribuce Kosmas za rok 2015.
5) Anna Bolavá
(ne 24. 7., 20.30)
Pod tímto pseudonymem se skrývá korektorka (jako já) a autorka velmi zajímavé knihy Do tmy, která vypráví o staré bylinkářce.
Chci napsat komentář