Také si po odložení dočtené knihy vždycky kladete otázku „a co číst teď“? Hledáte po internetu i po svých známých inspiraci jako honicí psi svoji kořist? Potom jste ve správný čas na správném místě! V této rubrice pokaždé najdete tipy na knihy, které si rozhodně stojí za to přečíst, buď díky doporučení čtenářů, recenzentů a dalších knihomolů, kvůli vysokému hodnocení nebo ocenění, nebo třeba jen proto, že má kniha lákavé téma nebo lákavého autora.
1) Chaim Cigan: Altschulova metoda
První díl plánované tetralogie Kde lišky dávají dobrou noc. Kniha “kombinuje žánr sci-fi a židovskou mystiku. V napínavém příběhu rozpjatém mezi různé země, historické epochy a alternativní světy konfrontuje autor čtenáře s důsledky postmoderní technologie, vyvinuté v budoucnosti ze středověké kabaly…” (citace anotace). Pod pseudonymem Chaim Cigan se skrývá rabín Karol Sidon. Zajímavý člověk a autentický žid píše román o židovské mystice? To si nemůžu nechat ujít.
Vydal Torst, 2014
2) Petr Sís: Pilot a Malý princ
Obrazový životopis Antoina de Saint-Exupéryho, autora Malého prince, spisovatele, letce, dobrodruha a moudrého člověka. Když se to spojí s ilustracemi Petra Síse, není co řešit. Asi si nadělím opožděný dárek k Vánocům.
Vydal Labyrint, 2014
3) Jaroslav Marcha: Čtyři louky
Inspirovaná knižní výzvou z Databáze knih jsem hledala knihy, které se odehrávají v místě, kde jsem prožila svoje dětství a stále se tam vracím. To místo se jmenuje Babice nad Svitavou a leží uprostřed hlubokých lesů a kopců na kraji Moravského krasu. Už už jsem se chtěla spokojit s okrajovými zmínkami nebo s knihami, které píšou o blízkém okolí (třeba Příhody lišky Bystroušky ze sousedních Bílovic nad Svitavou).
Ale zjistila jsem, že jsme měli vlastního spisovatele. Jmenoval se Jaroslav Nejezchleba (dodnes běžné babické příjmení – Marcha je totiž pseudonym) a byl to sedlák, politik, novinář a hlavně babický patriot. Výběrem pouze tipuju, protože ne všechny jeho knihy jsou o Babicích, ale snad tipuju dobře. Babické louky jsou i moje láska…
Vydalo Moravské kolo spisovatelů, 1940
4) Isaac Asimov: Já, robot
Od Asimova jsem si zatím přečetla Nadaci, takže vím, že píše vážně dobře. Na této knize se mi nelíbil pouze názor, kolem kterého se to celé točí – že věda a technika zachrání civilizaci. Já, robot bude můj druhý pokus. Nedávno jsem totiž viděla film, který byl na motivy knihy natočený, a to už s mým pohledem na svět rezonovalo mnohem víc. Hlavní myšlenkou je varování před tím, aby technika nezačala ohrožovat lidstvo, místo aby mu sloužila.
Vím, že kniha je o dost jiná než film, obsahuje povídky a zamyšlení, ne ucelený akční příběh, ale i tak by to mohlo být zajímavé. Rozhodně si tuto klasiku nechci nechat ujít.
Vydalo Argo + Triton, 2011
5) Michel Houellebecq: Platforma
Pokud jen trochu sledujete aktuální dění, asi jste o Houellebecqovi něco zaslechli. Ve středu 7. 1. 2015 vydal svoji knihu o tom, jak to bude vypadat, až budou ve Francii vládnout muslimové. Ve stejný den vletělo komando teroristů-muslimů do redakce satirického časopisu Charlie Hebdo, kde postřílelo 12 lidí.
Houellebecq, který byl svými názory kontroverzní už předtím, se vzdal propagace této knihy. Ostatně, ona se teď stejně propaguje tak nějak sama, asi jako kniha Platforma s podobným námětem, kterou vydal krátce před 11/9/2001.
A právě Platformu, která je stejně cynická k islámu jako ke křesťanství, bych si teď chtěla přečíst, protože k té nejnovější knize se asi jen tak nedostanu. Popřípadě další Houellebecqovy známé romány Možnost ostrova nebo Elementární částice – oba byly taky zfilmované.
Vydal Garamond, 2013
Chci napsat komentář