Také si po odložení dočtené knihy vždycky kladete otázku „a co číst teď“? Hledáte po internetu i po svých známých inspiraci jako honicí psi svoji kořist? Potom jste ve správný čas na správném místě! V této rubrice každý týden najdete 3 knihy, které si rozhodně chci v nejbližší době přečíst právě díky doporučení mých známých, recenzentů a dalších knihomolů, nebo třeba jen proto, že má kniha lákavé téma nebo lákavého autora.
Dočetla jsem Merlinův kodex od Holdstocka. Při čtení posledních kapitol, kdy se autor stále znovu zamotával do snů a fantazií a setkání s Mrtvými nebo s mýtickými postavami bylo na denním pořádku, se mi začalo stýskat po něčem méně ne-skutečném. Znovu získat kontakt s realitou a místo minulosti a mýtů se zamýšlet nad přítomností a budoucností. Dostala jsem chuť na něco z našeho obyčejného světa, kde žijí jenom živí, protože mrtví jsou prostě mrtví…
1) Cormac McCarthy: Cesta
No dobře, toto je možná až příliš o tom, že žijí jen živí a mrtví jsou mrtví… A navíc to není z našeho světa, ale ze světa po nějaké budoucí katastrofě. Ale aspoň jsou tam pozůstatky na náš známý svět. Nákupní vozík, asfaltka. Popel.
Kniha se jmenuje Cesta, protože je o cestě, ale ne o cíli. Žádný totiž není. Nevím, proč si chci přečíst něco tak depresivního, ale chci. Pullitzerova cena a natočený film s Aragornem v hlavní roli.
httpv://www.youtube.com/watch?v=lQ2LR2UTgqg
2) Ayn Randová: Atlasova vzpoura
Další dystopický román, tentokrát ne post- ale pre-katastrofický. Popisuje naši civilizaci, která spěje ke špatným koncům. Úvaha o budoucnosti civilizace od americké filosofky Ayn Randové brzy vyjde v nakladatelství Doplněk. Randová ho napsala v roce 1957, takže dnes můžeme už posoudit, co z jejích vizí se vyplnilo. A ono toho je až mrazivě hodně. Dokonce někteří její kritici tvrdí, že svými vizemi budoucnost ovlivnila. Protože ovlivnila spoustu lidí. Nejvyšší čas, abych si to taky přečetla! Navíc trojdílný film.
httpv://www.youtube.com/watch?v=6W07bFa4TzM
3) John Kennedy Toole: Spolčení hlupců
Tuto knížku mi doporučili už kdysi kolegové na MU. Teď jsem ji zahlídla znovu a myslím, že na ni dozrál čas. Jako odlehčení k dvěma předchozím, i když pořád dobrá k zamyšlení o současném světě.
“Pulitzerovou cenou oceněný, dnes již kultovní, humoristicko-satirický román z barvitého prostředí New Orleansu. Hlavním hrdinou je Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou až do dne, kdy se jeho matka rozhodne, že Ignácius si prostě musí najít práci…” (citace z Databáze knih).
Co mi doporučíte číst o současném nebo budoucím světě vy?
Připoj se k diskusi
One reply to “Nedělní To Read List XXVI”
Na cteni prvni knihy se take chystam, o ostatnich jsem jeste neslysela 🙂