Americký spisovatel židovského původu, který je považovaný za jednoho z nejvýznamnějších prozaiků 20. století. Aspoň v Americe. Já o něm zatím ani neslyšela, musím si doplnit vzdělání. Jak jste na tom vy?
Nobelovu cenu za literaturu od roku 1901 uděluje Švédská akademie „za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. Jde o nejprestižnější ocenění pro spisovatele a básníky z celého světa.
1976: Saul Bellow
Americký židovský spisovatel (1915-2005), vlastním jménem Solomon Bellows. Jeho rodiče pocházeli z Ruska. Vyrůstal v Chicagu, vystudoval antropologii a později ji učil na Chicagské univerzitě. Jeho první romány sice kritika přijala kladně, známý se ale stal až v roce 1964, když vydal román Herzog. Je o intelektuálovi, který se zavře ve svém venkovském sídle, kde píše dopisy, které neodesílá.
Podobně osamocení, odtržení od společnosti a intelektuálsky zahloubaní jsou i další Bellowovi (anti)hrdinové. Autor je často staví na pokraj nervového zhroucení, se kterým se ale většinou vypořádají. Třeba jako Eugen Henderson v knize Henderson, král deště, který našel novou chuť žít při svém dobrodružství mezi africkými domorodci.
Saul Bellow čerpal z klasické ruské a židovské literatury. Jako spisovatel obdržel množství cen – Pulitzerovu za román Humboldtův dar, 3x americkou National Book Award (za Dobrodružství Augieho Marche, román Herzog a Planeta pana Sammlera) a konečně Nobelovu cenu. Patří k nejdůležitějším autorům americké prózy 20. století.
V češtině si můžeme přečíst většinu jeho knih, i když tu není příliš známý. Osobně mě nejvíc zaujalo africké dobrodružství (ty ostatní mi připadají příliš přemýšlecí a nedějové), takže do To Read Listu zapisuju Hendersona.
To Read List:
Saul Bellow: Henderson, král deště. Volvox Globator, 2007
Chci napsat komentář