Nejviditelnější změna v oblasti práce, která nastala už v době krize, je uplatňování home-office všude tam, kde to jde. Samozřejmě se to v této chvíli děje kvůli tomu, aby se lidé vzájemně nenakazili. Ale lze očekávat, že jakmile bude nebezpečí pryč, vrátí se všichni “do práce”?
Ne. Za prvé jde pouze o urychlení stále sílícího trendu, který využívá moderních technologií. A za druhé je to výhodné – pro zaměstnavatele i zaměstnance. Zaměstnavatelé ušetří za prostory open-space kanceláří a jejich vybavení a také za proplácení části služebních cest (spousta věcí jde domluvit na dálku), zaměstnanci čas a benzín za cestu do práce.
Ale nejen to. Díky tomu, že se část pracujících nebude muset každé ráno dopravovat do práce a odpoledne zase z práce, eliminují se každodenní dopravní zácpy. V našich podmínkách to asi nebude tak markantní jako např. v USA, ale uvolní se i místa v letadlech (služební cesty).
Tento trend může mít dopad i na nový pohled na hodnocení výkonu – zaměstnavatelé u těchto lidí, pracujících z domu, přestanou řešit odpracovaný čas a začnou je odměňovat za vykonanou práci. Lidé tak získají větší kontrolu nad svým časem (mohu pracovat až večer, když děti spí, nebo mohu pracovat nárazově dva týdny a potom si dát týden odpočinek) a tím i nad svými životy.
Až to všechno skončí, zjistí se možná, že v mnoha případech obligátní “chození do práce” ve smyslu do budovy, kde sedí spolu desítky až stovky lidí, bylo vyžadováno jen ze setrvačnosti.
(Alexandr Mitrofanov)
Možná to vypadá, že se pracovní život změní pouze v kancelářích – ale je možné, že se ještě více změní manuálním pracovníkům v továrnách, operátorům výrobních linek. Vzhledem k tomu, že zaměstnanec může kdykoliv onemocnět nebo zůstat kvůli karanténě doma, je výhodnější “zaměstnávat” roboty.
Robotizace společně s nástupem nových technologií (průmysl 4.0) a ekonomickou krizí výrazně zvýší nezaměstnanost nízko kvalifikovaných lidí (zároveň se zvýší tlak na zvyšování kvalifikace). Jeden z nejvíce zmiňovaných způsobů řešení tohoto problému je tzv. nepodmíněný příjem.
S nepodmíněným příjmem už experimentují některé západní země (např. Finsko), v této situaci jej dočasně zavedly např. USA nebo Kanada (ve formě příspěvku domácnostem ve výši cca 25-35 000 Kč) a o dlouhodobém zavedení uvažuje např. Španělsko, Nizozemí a další evropské země. Pozitivně se k němu vyjádřil i papež František.
Tento garantovaný příspěvek ve výši zhruba poloviny minimálního platu nebo důchodu by měl umožnit lidem více se věnovat tvůrčím a pečujícím činnostem, zvyšování kvalifikace, vlastním rodinám, měl by podpořit drobné zemědělce a řemeslníky a všem přinést do života potřebnou jistotu a snížit stres.
Možná je čas zvážit základní nepodmíněnou mzdu, která by uznala a důstojně ocenila důležité úkoly, které vykonáváte. Díky tomu bychom mohli dosáhnout ideálu jako lidé i křesťané. Není dělníka bez práv.
(papež František)
Obrovským argumentem pro jeho zavedení i v naší zemi může být právě současná situace, kdy mnoho lidí zůstalo nuceně doma. I když jim zaměstnavatelé a stát dál platili 60-100 % jejich platu, velká část z nich nezůstala nečinná (jedna z námitek proti nepodmíněnému příjmu je to, že lidé už nebudou mít motivaci pracovat). Naopak – začali se věnovat obecně prospěšným činnostem jako bylo např. šití roušek nebo roznášení nákupů starším lidem.
Pro tyto lidi práce nebyla jen nutné zlo nebo pouhý prostředek k získání peněz, ale pracovali, protože viděli smysl své práce – chtěli být pro druhé užiteční tím, co umějí. Mohli si osahat výsledky své práce, viděli vděčnost obdarovaných, věděli, čemu jejich práce posloužila. Dokonce zde bylo vidět, že i nikým neorganizovaní a neplacení pracovníci dokáží ve velkém reagovat na aktuální poptávku trhu a tuto poptávku svou prací pokrýt.
Na co ještě čekáme?
V dalších částech seriálu:
- zásoby a stabilita
- ekologie
- škola / učení
- ekonomika a finance
- stát a technologie
- zdraví
- společnost a spolupráce
Připoj se k diskusi
2 replies to “Svět po koronaviru (3. část): práce”
O nepodmíněném příjmu sním už dlouho. Člověk by mohl zůstat doma a konečně se naplno věnovat svému psaní. Ale ono by stačilo, kdyby zkrátili pracovní dobu. Byla bych spokojená… na chvíli, než bych našla něco jiného, nač si stěžovat 🙂
Já jako osvč bych byla naprosto spokojená, kdyby se neplatilo minimální sociální a zdravotní, jako teď. Je to částka, kterou musím zaplatit, i když nepracuju a nic nevydělám (třeba mimo sezónu, nebo když mám úraz, nebo když by se mi zrovna nechtělo…). Takhle mě to nutí, abych vydělávala, jenom abych to mohla zaplatit a nevznikal mi dluh…