Vánoční tipy: 10 knih pro děti

165005_bigPřemýšlíte, co dáte vašim nejmilejším pod stromeček? Já taky. A protože jedním z nejlepších dárků jsou knihy, ať už chcete potěšit dítě, kamaráda, přítelkyni nebo babičku, přináším předvánoční tipy na ty nejkrásnější a nejzajímavější z nich. Dnes 10 knih pro děti, příště 10 knih pro ženy a potom 10 knih pro chlapy. A nakonec možná ještě nějaký speciál.

Pro děti (přibližně mezi čtyřmi a dvanácti roky) jsem se snažila vybrat knížky, které nejsou okoukané jako třeba populární Lichožrouti, Krysáci nebo Doktor Proktor a prdící prášek, ale jsou minimálně stejně dobré. A navíc jsem vybírala tak, aby byly každá jiná, s krásnými ilustracemi a milým a decentně poučným textem.

1) Radim Kopáč (ed.): Čertovo kopyto

Hned na začátek troška undergroundu: třicet pohádek od Magora Jirouse (kniha Magor dětem je taky naprosto skvostná), Egona Bondyho, Jaroslava Hutky, Vlasty Třešňáka a dalších. Laskavé i jízlivé, o všedním životě, o čarodějích a fízlech, o vaření kaše s rumem. To si nemůžete nechat ujít!

Vydal Meander, 2012

2) Daniela Krolupperová: Rybí sliby

rybi_sliby_obalka_finalPohádkový příběh o pouti mořské panenky od pramene řeky až domů k moři. Přitom sleduje koloběh vody, seznamuje se s rostlinami a živočichy. Na konci každé kapitoly jsou i otázky, aby se nové znalosti dětem lépe pamatovaly. Autorka je držitelkou několika ocenění (Cena učitelů). Nenápadně naučná kniha s nápadně krásnými ilustracemi.

Vydal Portál, 2011

3) Jiří Žáček, Adolf Born: Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky

Stačí si přečíst jména autorů a je jasné, že tahle kniha stojí zato. Pohádky o dracích, obrech, čertech, ježibabách, čarodějích, jezinkách a dalších strašidelných bytostech vybral a převyprávěl Jiří Žáček, jehož básničky děti prostě baví. Ilustracemi je doplnil další klasik Adolf Born. Knížka nemá za cíl děti strašit, ale naopak pomoct jim strach překonávat v bezpečném prostředí rodiny.

Vydal Slovart, 2011

4) Jiří Dědeček: Pohádky o Malé tlusté víle

174555_bigPohádky od básníka a písničkáře Jiřího Dědečka, tentokrát ze světa hraček v dětském pokoji. Většinou jsou o lidských vlastnostech a vztazích, třeba o Prasisku, které neprosí, a proto nemá kamarády. Autor, držitel Zlaté stuhy IBBY za užití nonsensu v dětské poezii, velmi vtipně pracuje se slovy (Trpasl, Panáče). Jeho texty doprovází krásné obrázky Petra Nikla.

Vydal Meander, 2012

5) Viola Fischerová: Jak zvířátka uzdravila smutný dům

Opět mírně poučná pohádka o velmi aktuálním tématu – budování občanské společnosti, které je uchopeno z dětského pohledu. O tom, jak zvířátka změní život obyvatel smutného domu, aby společně vytvořili fungující komunitu. Autorka je skvělá básnířka, oceněná i Magnesií Literou.

Vydal Meander, 2011

6) Simon Tofield: Simonův kocour a nástrahy světa

Nejnovější kniha o kocourovi, který je podobný postrach jako Garfield, jenže se poté, co všechno okolo sebe zničí (včetně svého milujícího majitele Simona), vždycky nakonec zatváří jako andílek. Na jeho taškařice koukáme s prckem na YouTube – a znovu a znovu se u toho smějeme.

Vydala Paseka, 2014

httpv://www.youtube.com/watch?v=nn2h3_aH3vo

7) Thomas Armstrong: Každý je na něco chytrý

Kniha pro děti (a jejich rodiče a pedagogy), které se rozhodují, čím se v životě budou zabývat. Důležité je, že nepracuje pouze s jedním, ale hned s osmi druhy inteligence, a pomáhá tak pochopit, že “každý je chytrý na něco jiného”. Autor má za sebou třicetiletou kariéru pedagoga a řadu knih a článků, v nichž se zaměřil především na rozvoj dětí a teorii mnohočetné inteligence.

Vydal Portál, 2011

8) Petra Soukupová: Bertík a čmuchadlo

Dětská fantasy, která řeší reálný problém mnoha dětí: devítiletý chlapec se nemůže vyrovnat s novým přítelem jeho maminky. Tuto situaci mu pomáhá řešit příšerka “čmuchadlo”, kterou potká o prázdninách. Petra Soukupová je už zavedená autorka, která získala i cenu Magnesia Litera. Kniha je námětem podobná s Julií mezi slovy od Petry Dvořákové, ta ale postrádá právě ten fantasy prvek.

Vydal HOST, 2014

httpv://www.youtube.com/watch?v=SuX-pjr1NPU

9) Renáta Fučíková: Jakub a hvězdy

9788020429995Pohádková kniha s menším poučením. Rodiče vymýšlejí pro svého syna Jakuba, který rád pozoruje oblohu, pohádky o jednotlivých souhvězdích, které mu mají pomoct rozhodovat se v životě správně. Pohádky plné fantazie, barev, chutí, vůní a opět s krásnými ilustracemi.

Vydala Mladá fronta, 2014

10) Daniela Krolupperová, Renáta Fučíková: Historie Evropy

Naprosto jedinečná kniha, která představuje složité téma srozumitelným jazykem a zábavnou – obrazovou – formou. Ve které je všechno podstatné, ale zároveň není zahlcena nesrozumitelnými pojmy a letopočty. Zárukou čtivosti a krásného vizuálu jsou uvedené autorky, zárukou faktické správnosti posouzení od historičky. Nejlepší nakladatelský počin roku 2011.

Vydal Práh, 2011

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Co na to říkají ostatní?

Připoj se k diskusi

5 replies to “Vánoční tipy: 10 knih pro děti”

  1. Ivana says:

    Díky za tipy. Velmi pravděpodobně pořídíme Čertovo kopyto :-).

    Knížky u nás nesmí pod stromečkem rozhodně chybět.

    A jestli můžu přihodit ještě taky tip za sebe, tak je to toto http://www.grada.cz/mec-panu-z-velhartic_8489/kniha/katalog/. To Ježíšek určitě “naježí” :-). Líbí se mi prolnutí současnosti a historie a slibuju si od toho, že se dcera něco zajímavého dozví 🙂 .

    Ivča

  2. Jana Nováková says:

    Děti se chystají na tuhle: MEČ PÁNŮ Z VELHARTIC http://www.grada.cz/mec-panu-z-velhartic_8489/kniha/katalog/

  3. Lenny says:Author

    No vida, 2 stejné tipy. Ty nejnovější knihy ještě všechny prozkoumané nemám, takže díky za upozornění.

  4. Ivana says:

    Lenny, tváří se velice dobře :-).

  5. Lyra says:

    Dobré tipy, kdybych měla děti, hned jim nějakou knihu pořídím, nejspíš by to byly Bertík a čmuchadlo, Kocour Simon a Hrůzostrašné pohádky, ale víc jich zní slibně. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *