Hudba: začátky rock´n´rollu a rocku (1955-1964)

Hudba je důležitou součástí kultury. Odráží a zároveň ovlivňuje nálady ve společnosti. Abych byla schopná psát o určité době a místě, potřebuju vědět, jakou hudbu ti lidé poslouchali, zpívali a hráli.

Pokusila jsem se najít počátky “populární hudby”, zjistit, z čeho vycházela a jak vypadala. Dostala jsem se proto do USA a Anglie v době hospodářské prosperity a velkého uvolnění po smrti diktátora Stalina (1953) a konci korejské války. V USA je prezidentem Dwight D. Eisenhower (1953-1961), John F. Kennedy a po jeho vraždě (1963), která všemi velmi otřásla, Lyndon B. Johnson.

Po vypuštění Sputniku (1957) začíná vesmírný závod, Martin Luther King bojuje proti rasové segregaci, ve společnosti se prosazují myšlenky sociální a ekologické spravedlnosti a také sílí Hnutí za osvobození žen. To vše přeruší karibská krize (1962) a válka ve Vietnamu (od 1963).

Které skladby z té doby vybrat jako “ty nej”? Které by měl každý slyšet aspoň jednou v životě? Které by měly patřit k základnímu vzdělání stejně jako Válka s mloky v literatuře? Které zpívali další zpěváci a dostaly se do filmů? Které z nich jsou zábavné i dnes?

Tady jsou moje tipy:

Carl Perkins: Blue Suede Shoes (1955)

Elvis Presley

Carl Perkins (1932-1998), americký zpěvák a skladatel. Jeho hudba spojila rhythm and blues a country, byl zakladatel rock´n´rollu.

Blue Suede Shoes – první rock´n´rollová skladba. Hned v roce 1956 ji nahrálo 5 dalších zpěváků a skupin, populární se stala v podání Elvise Presleyho (1956) a také Johnnyho Cashe (1968), se kterým Perkins později koncertoval.

Elvis Presley: Don’t Be Cruel (1956)

Elvis Presley

Elvis Presley (1935-1977), americký zpěvák a herec, král rock´n´rollu. Dokázal skloubit inspiraci z černošského spirituálu, blues a country. Přes 100 jeho singlů se dostalo do TOP 30 v USA, 17 z nich se dostalo na 1. místo.

U Elvise je těžké vybrat jen jednu skladbu, stejně tak by tady mohla být Jailhouse Rock (1957) nebo pomalá Love Me Tender (1956). Kupodivu skladby z pozdějšího období už tak klasické a ikonické nejsou.

Don’t Be Cruel – skladbu složil Otis Blackwell. Zvítězila ve všech hitparádách a stala se jednou z nejprodávanějších v historii. Později ji nazpívali např. Beatles (1959), Billy Swan, Cheap Trick nebo The Judds.

The Everly Brothers: All I Have to Do Is Dream (1958)

The Everly Brothers

The Everly Brothers – skupinu tvořili bratři Don a Phil Everlyovi. Hráli americké country a rock´n´roll.

All I Have to Do Is Dream – píseň napsali manželé Felice a Boudleaux Bryantovi. Později ji nazpíval např. Richard Chamberlain, Cliff Richard nebo R.E.M.

Chuck Berry: Rock & Roll Music (1958)

The Beatles

Chuck Berry (1926-2017) – americký kytarista, zpěvák a skladatel, jeden z předních průkopníků rock´n´rollu. Žánr rozvíjel z rhythm and blues, texty zaměřoval na teenagery, typická jsou kytarová sóla.

Rock & Roll Music – skladba je manifestací nově vznikajícího hudebního žánru. Berryho verze byla úspěšná, ale nesmrtelným hitem se stala v podání legendárních Beatles. Známá je také v podání The Beach Boys.

Ben E. King: Stand By Me (1961)

Ben E. King

Ben E. King (1938-2015) – černošský zpěvák z amerického Harlemu. Zpíval převážně blues a soul.

Stand By Me – píseň napsal King společně s Jerry Leiberem a Mikem Stollerem, byla inspirovaná černošským spirituálem na motivy žalmu 46. Později ji nazpívalo na 400 dalších zpěváků a skupin v různých jazycích, např. John Lennon, 4 the Cause (1998) nebo Florence + the Machine. Osobně mám nejraději výrazně tvrdší verzi od Ki:Theory (2014), která zazněla např. v seriálu Fear the Walking Dead.

Ray Charles: Hit the Road Jack (1961)

Ray Charles

Ray Charles (1930-2004) byl americký černošský zpěvák a skladatel, známý svými slepeckými brýlemi a věčným úsměvem.

Hit the Road Jack – rhythm and bluesová píseň napsaná Percy Mayfieldem a poprvé nahrána v roce 1960. Známá se stala v podání Ray Charlese, nahráli ji také Basement Jaxx, Jamie Cullum, Suzi Quatro, The Animals, Miyavi, Pentatonix a další.

Del Shannon: Runaway (1961)

Del Shannon – verze ze seriálu Crime Story

Del Shannon (1934-1990) – americký zpěvák, vlastním jménem Charles Weedon Westover. Hrál ve skupinách The Cool Flames a The Moonlight Ramblers.

Runaway je jeho nejznámější hit. V dalších letech ho nahrál např. Elvis Presley, Gary Allan, punkoví Misfits a v roce 2011 Kasabian. V roce 1986 píseň Del Shannon znovu nahrál pro kriminální seriál NBC Crime Story.

The Beatles: Love Me Do (1962)

The Beatles

The Beatles – rocková skupina z anglického Liverpoolu. Jejími členy byli John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr. Patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější kapely v historii populární hudby. Svým oblečením, stylem a výroky určovali trendy své doby, zatímco jejich vzrůstající zájem o společenské otázky ovlivnil společenské a kulturní dění 60. let. Mohly by tu být skoro všechny jejich skladby. Mohly by tu být skoro všechny jejich skladby.

Love Me Do – první skladba The Beatles, která překonala metu pro platinový singl a odstartovala tak popularitu skupiny. Napsal ji Paul McCartney ještě před vznikem skupiny, v roce 1958. Nazpívalo ji několik dalších skupin, např. Alvin and the Chipmunks nebo zpěvák David Bowie.

Bob Dylan: Blowin’ in the Wind (1963)

Bob Dylan + Joan Baez

Bob Dylan (1941) – vlastním jménem Robert Allen Zimmerman, je americký písničkář židovského původu, hudebník, umělec a držitel Nobelovy ceny za literaturu, který už pět desetiletí významně ovlivňuje populární hudbu a kulturu. Původně vycházel z amerického folku, ke kterému přidal rockovou kytaru. Stal se tváří protiválečných a protestních hnutí za občanská práva.

Blowin’ in the Wind – melodie vychází z tradiční otrokářské písně No More Auction Block, text ale toto uspořádání zpochybňuje. Stala se hymnou protestů proti jadernému zbrojení. Nazpívala ji také Dylanova družka Joan Baez, dále např. Neil Young, Stevie Wonder, Marlene Dietrich (s německým textem) či Glen Campbell (instrumentální). V češtině existují 3 verze – jednu zpívá Judita Čeřovská, druhou Waldemar Matuška a třetí Bob Frídl.

The Ronettes: Be My Baby (1963)

The Ronettes

The Ronettes – americká dívčí popová hudební skupina z New Yorku. Tvořila ji hlavní zpěvačka Veronica Bennett, později známá jako Ronnie Spector, její sestra Estelle Bennett a jejich sestřenice Nedra Talley. Jejich největší hit byla skladba Be My Baby.

By Me Baby – píseň napsal Jeff Barry, Ellie Greenwichová a Phil Spector, producent skupiny. V jedné nahrávce s nimi zpívala Cher. Později song nazpíval John Lennon, Shaun Cassidy a další. Zazněla ve filmu Hříšný tanec. (1987).

Johnny Cash: Ring of Fire (1963)

Joaquin Phoenix jako Johnny Cash (2005)

Johnny Cash (1932-2003) – legendární americký zpěvák, kytarista a skladatel. Proslul především díky country, ale svým rozsahem – v jeho hudbě se prolíná rock´n´roll, rock, folk, country a soul, významně ovlivnil další vývoj populární hudby. Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy a stal se nejmladším umělcem, který byl uveden do Country Music Hall of Fame. V roce 2005 byl o něm natočený životopisný film.

Ring of Fire – vznik písně ve stylu country je opředený legendami. V podání Johnnyho Cashe se z ní stal světový hit. Poté ji nazpívalo množství dalších zpěváků, např. Tom Jones, Olivia Newton-John, Brian Eno, Frank Zappa, Bob Dylan nebo skupina Blondie. Do metalové podoby ji předělali Leningrad cowboys. Do češtiny ji přetextoval Jiří Grossmann jako Je to zlé.

The Animals: House of the Rising Sun (1964)

The Animals

The Animals – britská skupina, vycházela z R&B, stala se vůdčí skupinou tzv. britské invaze. Jejím frontmanem byl Eric Burdon.

Píseň House of the Rising Sun nemá známého autora. První verze byla nahrána v roce 1934, v roce 1960 ji nazpívala Joan Baez, 1961 Bob Dylan, ve francouzštině ji nazpíval Johnny Hallyday, metalovou verzi přidali v roce 2014 Five Finger Death Punch. Objevila se i ve filmu American Horror Story nebo v seriálu Westworld. Česky ji jako Dům u bílých bran nazpíval Karel Gott.

Roy Orbison: Pretty Woman (1964)

Roy Orbison

Roy Orbison (1936-1988) – americký zpěvák, kytarista a skladatel, patřil k průkopníkům rock´n´rollu a rockabilly, zpíval country, ke konci kariéry pak v jeho repertoáru převažovaly písně ve stylu melodického rocku a popu.

Pretty Woman – píseň byla úspěšná už v roce 1964. O dnešní popularitu se zasloužil stejnojmenný film z roku 1990, s Richardem Gerem a Julií Roberts v hlavních rolích.

Nina Simone: Don’t Let Me Be Misunderstood (1964)

Santa Esmeralda / Kill Bill (2003)

Nina Simone (1933-2003) – vlastním jménem Eunice Kathleen Waymon, americká zpěvačka, skladatelka a lidsko-právní aktivistka.

Don’t Let Me Be Misunderstood – skladbu proslavili The Animals (1965). Později ji nazpíval Joe Cocker, Lana Del Rey ad. Původně ji napsali Bennie Benjamin, Horace Ott a Sol Marcus. Objevila se i ve filmu The Kill Bill, v podání skupiny Santa Esmeralda.

The Kinks: You Really Got Me +All Day And All Of The Night (1964)

The Kinks
The Kinks

The Kinks – jedna z nejslavnějších britských skupin 60. let (ve své době konkurovali The Beatles).

You Really Got Me – skladbu složil člen skupiny Ray Davies. Typický syrový zvuk vykouzlil kytarista Dave Davies. V ještě tvrdší podobě ji nazpívali Van Halen (1978).

All Day and All of the Night – také v této skladbě se uplatnil tvrdý kytarový riff. Později ji nazpívali The Stranglers, Van Halen, Scorpions nebo Metallica. Líbila se mi i jako techno-remix.

Co mě bavilo nejvíc:

The Animals – hlas jejich zpěváka Erica Burdona i naprosto skvělá hudba. Asi mám novou oblíbenou skupinu.

The Beatles – ti nezestárnou nikdy

The Kinks – jsou skoro jako The Beatles, jenom syrovější (a tím zajímavější)

Stand By Me – v podání 4 the Cause i náhodných pouličních zpěváků a nejvíc v podání Ki:Theory

Don’t Let Me Be Misunderstood – verze z Kill Billa

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *